دادخواست حقوقی

دادخواست حقوقی
5/5 - (1 امتیاز)

دادخواست حقوقی

دادخواست حقوقی

در یک تعریف ساده، دادخواست در حقیقت درخواستی حقوقی و رسمی است که به وسیله آن از مرجع قضایی خواسته می‌شود تا فرد مدنظر را به انجام تکالیف قانونی مشخص‌شده ملزم کند. در نتیجه، می‌توان گفت که تنظیم دادخواست برای دعاوی حقوقی به کار می‌رود. بر اساس قانون آئین دادرسی مدنی، ماده 48، قید شده‌است که شروع رسیدگی به یک پرونده در زمانی که نیاز است به دادگاه ارجاع شود، منوط به ارائه دادخواست خواهد بود.

معمولاً فرم‌های آمادۀ مربوط به انواع دادخواست‌های متداول مانند دادخواست بدوی، دادخواست شورای حل اختلاف، دادخواست فرجام‌خواهی، دادخواست تجدیدنظر، دادخواست واخواهی و دادخواست دیوان عدالت اداری را می‌توان از انتشارات داخل قوه قضاییه تهیه کرد، ولی توصیه می‌شود که برای ارائه دادخواست‌های پراهمیت، حتماً این کار از طریق وکلای زبردست و مشاوران حقوقی باتجربه انجام شود تا شما بتوانید متنی دقیق و درست برای ارائه دادخواست خود داشته باشید، زیرا اولین گام برای گرفتن رای به نفع خود، همین مسئله است.

اجزای مربوط به دادخواست حقوقی

به طور کل می‌توان گفت که اطلاعات مورد نیاز برای درج در یک دادخواست جهت ارائه به دادگاه شامل مشخصات هویتی خواهان و خوانده (مانند: نام و نام خانوادگی، سن، نام پدر، محل اقامت، شغل و…)، مشخصات هویتی وکیل در صورت لزوم، مشخص کردن خواسته و در صورت داشتن خواستۀ مالی، مشخص کردن میزان بهای آن، خواهد بود.

چگونگی نوشتن یک دادخواست حقوقی

توجه داشته باشید که اگر شخصاً قصد دارید یک دادخواست را تنظیم کنید، باید موارد حقوقی زیر را رعایت کنید تا دادگاه بتواند به دادخواست شما رسیدگی کند و پرونده را در جریان بیندازد. اکثر اوقات افرادی که قصد دارند شخصاً دادخواست را تهیه کنند، در کار خود عجله می‌کنند و از مشاوران زبده در این مسئله کمک نمی‌گیرند. به همین دلیل، بسیاری از این گونه دادخواست‌ها در همان ابتدای کار و در جلسه نخست، برایشان صدور قرار رد دعوی صادر می‌شود.

توجه داشته باشید که مشخصات هویتی تمامی خوانده‌ها که مربوط به پرونده هست، باید به طور کامل درج شود. در غیر این صورت، مسلماً دادخواست شما در همان مرحلۀ اول رد خواهد شد. همچنین توجه داشته باشید که آدرس دقیق خوانده را در دادخواست ذکر کنید، زیرا اگر خوانده مکان مشخصی نداشته باشد، پرونده وارد مراحل پیچیده‌ای خواهد شد.

پس از نوشتن این موارد باید موضوع دادخواست را به دقت بنویسید، زیرا در صورتی که همۀ موارد مربوطه را ذکر نکنید، پس از سپری کردن پرونده، ممکن است مجدداً نیاز باشد تا دوباره دادخواستی برای آن موضوع تهیه و دوباره پرونده‌ای برای آن تشکیل دهید.

همان طور که قبلاً نیز اشاره شد، استفاده از وکیل یا مشاورۀ حقوقی برای نوشتن یک دادخواست حقوقی مناسب برای ارائه به دادگاه، مورد نیاز است، چون در دادخواست خود باید با توجه به موضوع درخواست‌تان به مفاد قانونی مربوطه نیز اشاره کنید و در صورتی که نیاز به احضار شهود است، باید حتما ًدر دادخواست خود این مسئله را ذکر کنید.

توجه داشته باشید که کلیۀ مدارک و مستندات مورد نیاز و مربوط به این دادخواست را ضمیمه آن کنید تا دادگاه بتواند با توجه به مفاد قانونی و مدارک و شواهد مندرج در پرونده، رای مناسب را صادر کند. این نکته حایز اهمیت است که کلیه مدارک پیوستی در صورتی که نیاز به ارائه حضوری و دستی داشته باشد، باید کپی برابر اصل شوند. البته در صورتی که دادخواست خود را به صورت الکترونیکی ثبت می‌کنید، کلیه مدارک مورد نیاز را نیز می‌توانید ارائه کنید تا پس از اسکن در پروندۀ شما درج شود.

دادخواست حقوقی

چگونگی تقدیم دادخواست به دادگاه

امروزه در اکثر شهرهای بزرگ و کوچک بستر خدمات الکترونیکی قوۀ قضائیه وجود دارد. به همین دلیل، در زمان ارائه دادخواست باید از طریق این مراکز اقدام کرد، زیرا امروزه اکثر اوقات دادگاه‌ها دیگر درخواست‌های دستی را قبول نمی‌کنند، مگر این‌که دادگاه مربوطه در شهرهای دورافتاده‌ای قرار داده باشد که این بستر در آن‌جا وجود ندارد یا اکثر مردم با آن بیگانه باشند.

توجه داشته باشید که در صورت ارائۀ درخواست و ثبت آن در مراکز یادشده، اگر تا آن زمان در سامانۀ ثنا ثبت نام نکرده باشید، ملزم هستید تا این کار را انجام دهید. چون بدون مشخص کردن و ثبت هویت شما در سامانۀ ثنا امکان ارائه دادخواست شما وجود ندارد.

توجه داشته باشید که اگر موضوع درخواست شما مالی است و رقم آن زیر 20 میلیون تومان است، باید به شورای حل اختلاف مراجعه کنید و شکایت خود را از این طریق پیگیری کنید. لازم به ذکر است اگر مسیر دادخواست شما قرار باشد از طریق شورای حل اختلاف طی شود، این دادخواست باید به صورت دستی نوشته شود و دیگر نیاز به ثبت آن در مراکز خدمات الکترونیک قوۀ قضائیه نیست. در صورتی که موضوع دادخواست شما مالی و مبلغ آن بالای 20 میلیون تومان باشد، روند ارائه دادخواست به دادگاه باید از همان طریق معمول که گفته شد، طی شود.

 درخواست‌هایی که نیاز به تنظیم دادخواست ندارند

درخواست‌های متعددی وجود دارند که نیاز به تنظیم دادخواست ندارند. از این دسته موارد می‌توان به درخواست مهر و موم، درخواست ترکه و تحریر ترکه، درخواست تأمین دلیل، درخواست تقسیم ترکه یا ارث، درخواست صدور صلح و سازش، درخواست صدور گواهی انحصار وراثت، درخواست صدور گواهی عدم امکان سازش، درخواست تعیین قیم و درخواست تأخیر اجرای حکم اشاره کرد.

سخن آخر

در دعاوی حقوقی فردی شما خواهان و طرف مقابل خوانده نامیده می‌شوید، ولی در پرونده‌های کیفری فردی که اقامۀ دعوی می‌کند شاکی و فرد طرف مقابل آن متهم نام برده می‌شوند. توجه داشته باشید که در پرونده‌های حقوقی دادخواست تنظیم می‎شود، ولی در پرونده‌های کیفری شکوائیه. همان طور که در این مقاله نیز بارها اشاره شد، شما با دیافت مشاورۀ مناسب از طریق مشاوران حقوقی و وکلای متبحر می‌توانید به بهترین نحو گام اول را ،که درج دادخواست است، به خوبی بردارید تا بتوانید با توجه به نوع نگارش دادخواست، مفاد قانونی ارائه‌شده و مدارک و مستندات موردنیاز، رأی دادگاه را به نفع خود تغییر دهید.

چرا باید از دادخواست‌های ابزارحقوق استفاده کنیم

برای نگارش هر دادخواست باید نسبت به قوانین آن به صورت کامل آگاه باشیم. عدم رعایت هر یک از موارد قانونی، باعث رد دعوی یا عدم حصول نتیجه خواهد شد. لذا نگارش چنین دادخواست‌هایی  باید توسط وکلا یا کارشناسان حقوقی صورت پذیرد. ضمناً استفاده از پیش‌نویس های آماده هر دادخواستیباعث صرفه جویی در وقت و هزینه می گردد. شما می توانید هم‌اکنون با خرید این دادخواست، فایل کامل آن را به صورت آنی دانلود کنید و در صورت هرگونه ابهام با تیم حقوقی ما تماس حاصل فرمائید.

آخرین پادکست ها
جدیدترین محصولات

قرارداد دورکاری با مدت معین قرارداد دورکاری با مدت معین، همانط...

71,000 تومان

قرارداد کار موقت با مدت معین قرارداد کار موقت با مدت معین همان...

71,000 تومان

قرارداد کار ساعتی با مدت معین قرارداد کار ساعتی با مدت معین هم...

69,900 تومان

مقدمه در رابطه با تمکین زوجه اگر شما با ماده‌ها و تعاریف موجود...

69,900 تومان
مقالات مرتبط

بررسی تمکین خاص و تمکین عام بر اساس ماده ۱۲۰۲ قانون مدنی زمانی که صیغه عقد به صورت صحیح و کامل...

یکی از موارد بسیار مهم در سندهای تجاری، سرقت اسناد تجاری + آثار مفقودی و گم شدن و اتلاف اسناد تجا...

نمونه قرارداد پیمانکاری کناف نمونه قرارداد پیمانکاری کناف یکی از مهمترین و پرکاربردترین نوع قر...

دیدگاه شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دلیل بازگشت وجه