مرخصی زایمان

مرخصی زایمان
5/5 - (1 امتیاز)

مرخصی زایمان

باردار شدن بانوان در زمانی که شاغل هستند ممکن است باعث نگرانی آنان شود. طول دورانی که شخص در دوران بارداری به مرخصی می رود، حقوقی که در ایام مرخصی زایمان دریافت می کند و بعد از آنکه اتمام ایام زایمان مبنی بر اینکه کار آن ها چه خواهد شد، باعث نگرانی بسیاری از زنان باردار شاغل شده است. با مطالعه‌ی کامل این مقاله می توانید به کلیه نگرانی های خود پاسخ دهید.

مطابق با قوانین تأمین اجتماعی، آیا مرخصی زایمان 6 ماه است یا 9 ماه؟

مطابق با قانون اصلاح قوانین تنظیم جمعیت و خانواده مصوب 1392 ، که دارای یک ماده واحده و 2 تبصره است. در تبصره دوم این ماده واحده بیان شده است: که به دولت اجازه داده خواهد شد، مرخصی ناشی از رایمان را می تواند از 6 ماه به 9 ماه تغییر دهد.  اما نکته ای که باید بدان توجه کرد و باعث نگرانی زنان شاغل شده است این است که سازمان تأمین اجتماعی از این ماده تمکین نمی کند.

در گذشته روند به این صورت بود که سارمان تأمین اجتماعی تنها  6 ماه را به مادر پرداخت می کرد  و در صورتی 3 ماه باقی مانده را به حساب مادر واریز می کرد که مادر اعتراض خود را در دیوان عدالت اداری اعلام می کرد و پس از گرفتن رأی می توانست آن 3 ماه را هم از سازمان تأمین اجتماعی دریافت کند.

بعد از تصویب این اصلاحیه در سال 1398، هیئت عمومی دیوان در رأی خود به شماره دادنامه 288 الی 305 و 307 ، تأمین اجتماعی را مکلف کرده است که 9 ماه را به صورت کامل به مادر پرداخت نماید. لذا سازمان تأمین اجتماعی در زمانی که 6 ماه را پرداخت می کند باید 9 ماه را نیز به صورت کامل به مادر پرداخت نماید.

اگرچه  دیوان عدالت اداری با صدور این رأی به این بحث خاتمه داد اما با توجه به عدم تأمین سرمایه از سوی دولت، سازمان تأمین اجتماعی این رأی را نپذیرفت و هر شخص باید مجدداً شکایت خود را به دیوان عدالت اداری ببرد و 3 ماه باقی مانده را مطابق با رأی دیوان عدالت اداری دریافت نماید.

چه قوانینی مشمول مرخصی زایمان در ایران هستند؟

در برخی از قوانین همانند اصل 29 قانون اساسی و همچنین ماده 1 قانون ساختار نظام جامع رفاه، قانون تأمین اجتماعی ، که در مورد برقراری عدالت اجتماعی و حمایت‌های مربوطه به حقوق زنان پرداخته‌اند؛ کمک هزینه‌های ناشی از مرخصی زایمان و بیمه آن مورد توجه قرار گرفته است.

لذا خانمی که مشغول به کار است و برای او از طرف شرکت حق بیمه پرداخت می گردد در صورت زایمان و بارداری می بایست مطابق قانون، از طرف شرکت کمک هزینه هایی دریافت می نماید که تا حدی جبران کننده هزینه‌های عدم اشتغال وی باشد. این موضوع در بند 2 ماده 9 قانون تأمین اجتماعی مورد پذیرش قرار گرفته است.

چه کسانی مشمول مرخصی ناشی از زایمان می گردند؟

کلیه افراد در صورتی می توانند مورد حمایت بیمه قرار بگیرند که خودشان شخصاً بیمه شده باشند و این نوع بیمه یا به صورت اختیاری است یا به صورت اجباری. بدیهی است و با توجه به اینکه بیمه شدن یکی از انواع حمایت های بیمه‌ای است خود تابع ضوابط خاصی می باشد.

انواع بیمه

1-بیمه اختیاری

به افرادی گفته می شود که جایی مشغول به کار نیستند و در واقع دارای شغل آزاد هستند و خودشان، خود را بیمه کرده‌اند. مرخصی زایمان به افرادی که توسط بیمه خویش فرما بیمه شده‌اند تعلق نمی گیرد.

2- بیمه شده‌های اجباری

این سری از بیمه شدگان خود به دو دسته تقسیم می ‌شوند:

  • بیمه شدگان توسط کارفرما
  • بیمه شدگان توسط دولت

اشخاصی که توسط کارفرما بیمه شده‌اند

در بسیاری از مشاغل، کارگران توسط کارفرما حق بیمه شان به سازمان تأمین اجتماعی پرداخت می گردد.  این افراد در واقع برای بخش خصوصی (غیردولتی) کار می کنند برای مثال فردی که به عنوان منشی در یک دفتر وکیل یا مطب فعالیت می کند می‌تواند از مرخصی زایمان استفاده کند.

اشخاصی که توسط دولت بیمه شده‌اند

این افراد کسانی هستند که برای دولت کار می کنند و توسط دولت بیمه می شوند. مانند کلیه کارمندان وزارتخانه ها، معلمان و …

برای دریافت کمک هزینه مرخصی زایمان چه شرایطی باید داشت

  • دریافت کمک هزینه ناشی از مرخصی زایمان منوط به این است که خانم در ایام بارداری مشغول به کار نباشد.
  • حق بیمه اش را در مدت زمانی که قانون مشخص کرده است به بیمه پرداخت کرده باشد.
  • فرزند متولد شده منسب به بیمه باشد
  • فرزند ناشی از روابط نامشروع نباشد.

چرا باید از خدمات ابزارحقوق استفاده کنیم

برای انعقاد هر نوع قراردادی، وکالتنامه، اظهارنامه، تعهدنامه، دادخواست، شکوائیه و… باید نسبت به قوانین آن به صورت کامل آگاه باشیم. عدم رعایت هر یک از موارد قانونی، باعث به وجود آمدن خسارت‌های سنگین برای هر یک از طرفین قرارداد خواهد شد. لذا انعقاد چنین اوراقی باید توسط وکلا یا کارشناسان حقوقی صورت پذیرد. ضمناً استفاده از پیش‌نویس های آماده هر اوراقی‌ باعث صرفه جویی در وقت و هزینه می گردد.

آخرین پادکست ها
جدیدترین محصولات

قرارداد دورکاری با مدت معین قرارداد دورکاری با مدت معین، همانط...

71,000 تومان

قرارداد کار موقت با مدت معین قرارداد کار موقت با مدت معین همان...

71,000 تومان

قرارداد کار ساعتی با مدت معین قرارداد کار ساعتی با مدت معین هم...

69,900 تومان

مقدمه در رابطه با تمکین زوجه اگر شما با ماده‌ها و تعاریف موجود...

69,900 تومان
مقالات مرتبط

نمونه قرارداد پیمانکاری کناف نمونه قرارداد پیمانکاری کناف یکی از مهمترین و پرکاربردترین نوع قر...

نمونه قرارداد استخدام ادمین اینستاگرام یکی از نمونه قراردادهای پرکاربرد در حال حاضر، نمونه قرا...

قرارداد استخدام کارگر کافه نمونه قرارداد استخدام کارگر کافه، از نمونه قراردادهای کار در رستورا...

دیدگاه شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دلیل بازگشت وجه