ابزار حقوق

ثبت برند

863 نفر
به ما امتیاز دهید

ثبت برند

هر استارتاپ یا شرکتی که خدمات یا محصولات ارائه می دهد در تلاش است تا این محصولات را از سایر رقبا متمایز نشان دهد. نام تجاری در واقع همان نام و نشانی است که استارتاپ ها آن را برای خدمات  و محصولات خود انتخاب می کنند تا آن را از سایر محصولات مشابه رقبا متمایز نمایند. برند در معنای بازاریابی مجموعه صفات و ویژگی هایی است که مخاطب با دیدن آن به یاد یک برند خاص بی افتد. در معنای حقوقی برند عبارت است از نام و نشان تجاری که برای هر محصول یا خدمات تعیین می شود. برند از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است چرا که استفاده از آن بدون اجازه صاحب برند جرم تلقی می گردد لذا بهتر است که هر چه زودتر به ثبت برند اقدام نمایید تا از مشکلات پیش رو جلوگیری فرمایید.

چرا باید برندمان را ثبت کنیم؟

ثبت برند می تواند دلایل متعددی داشته باشد. کسب و کارها معمولا برای حفاظت از حقوق معنوی خود نسبت به محصولاتی که دارند و برای جلوگیری از محصولات تقلبی که به نام آن ها ممکن است به بازار بیایند اقدام به ثبت برند خود می کنند.

انتخاب نام برند

نام برندی که انتخاب می کنید باید شرایط ثبت شدن را داشته باشد و از قبل در جایی ثبت نشده باشد. برای آنکه مطمئن شوید نام برند شما منحصر به فرد است باید آن نام را استعلام کنید.

برای ثبت برند در اداره ثبت علائم تجاری باید چه مراحلی را طی کنیم؟

در ابتدا باید در سایت اداره مالکیت معنوی ثبت نام نماید و یک پرونده تشکیل دهید. بعد از طی مراحل و ثبت اظهارنامه، حدود 15 لغایت 45 روز کاری طول می کشد تا وضعیت پرونده شما مشخص شود و بعد از آن پاسخ برای شما ابلاغ می شود.

وضعیت پرونده های مورد تأیید اداره ثبت علائم تجاری

بعد از آنکه پرونده شما مورد بررسی قرار گرفت و برند شما هیچ‌گونه مشابهتی با سایر نام های ثبت شده نداشته باشد. برند شما وارد مرحله چاپ در روزنامه رسمی برای سه مرتبه می شود. مرحله ی اول را بلافاصله بعد از تأیید نام برند می توانید انجام دهید. علت اینکار این است که در صورت وجود مشابهت نام، سایر افراد بتوانند به این نام اعتراض نمایند. در صورت عدم اعتراض ظرف 10 روز می توانید آگهی دوم را بادرج شماره ثبت علامت تجاری چاپ نمایید و بعد از این مرحله نیز می توانید برای انحصار علامت به اداره مالکیت صنعتی مراجعه نمایید.

ابزار حقوق کسب و کار شما را ایمن می کند.

, ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست

دلیل بازگشت وجه