نمونه قرارداد استخدام مدیرعامل

3/5 - (1 امتیاز)

قرارداد استخدام مدیرعامل

امروزه با پیشرفت روابط میان کشورها و افزایش صادرات و واردات در هر زمینه ای، شرکت‌های بسیاری شروع به فعالیت نموده اند. برای آنکه اصول قانونی در روابط شرکت‌ها رعایت شود، نیاز به تعیین مدیر عامل است. حال برخی با تنظیم نمونه قرارداد استخدام مدیرعامل، مدیر عاملی جدای از اعضای شرکت انتخاب می کنند. پس باید برای استخدام چنین شخصی، قرارداد مدیرعامل را به درستی تهیه و تنظیم نمود.

مدیر عامل، مدیر  بخش اجرای است که با توجه به موضوع شرکت اختیارات متفاوتی نیز دارد. این شخص به تمامی مدارک و اسناد شرکت دسترسی خواهد داشت و می تواند برخی اقدامات خاص را نیز انجام دهد. به همین دلیل استخدام مدیرعامل مسئله حساس و مهمی است که باید با نهایت دقت انجام شود. اما در این زمینه، نحوه تنظیم قرارداد استخدام چنین شخصی، باید چه خصوصیاتی داشته باشد؟

علت تنظیم قرارداد استخدام مدیر عامل

به دلیل نقش بسیار مهمی که این پست مدیریتی در شرکت دارد، همچین اختیارات و وظایفی که به آن محو می شود؛ نمیتوان همه افراد را مناسب پست مدیر عامل دانست. باید نهایت سعی و دقت خود را در انتخاب مدیر عامل به کار برد. به این صورت که، بتوان فردی امین، کار درست و صادق را برای این پست حساس انتخاب کرد.

نمونه قرارداد استخدام مدیرعامل

مدیر عامل یکی از مهم ترین ارکان های شرکت است. یعنی همه موضوعات مهم قبل از اینکه به دست هیئت مدیره  برسند، باید اول توسط مدیرعامل مورد بررسی قرار گیرند. مدیر عامل واسطه ای است بین کارکنان شرکت، دیگر شرکت‌ها و مجامع بین المللی با هیئت مدیره. پس باید برای استخدام چنین شخصی، نهایت دقت را نمود.

همچنین به دلیل آنکه مدیرعامل نسبت به تمامی اطلاعات کارکنان و شرکت، دسترسی دارد، باید به درستی انتخاب شده و استخدام گردد. در غیر این صورت ممکن است مشکلات زیادی برای شرکت پیش آمده و حتی آن را به مرز ورشکستگی هم بکشاند.  

نحوه تنظیم قرارداد استخدام مدیر عامل 

در تنظیم این نوع قرارداد، باید تمام دقت خود را به کار بست؛ زیرا نمونه قرارداد استخدام مدیرعامل یکی از مهم ترین قراردادهایی است که شرکت‌ها منعقد می کنند. برای انعقاد قرارداد و نوشتن مفاد قرارداد بهتر است از یک وکیل خبره در امور تجاری و مشاوران حقوقی که در امر تجارت بسیار با تجربه هستند کمک گرفت. به این صورت، می توان در صورت بروز هرگونه مشکلی، به متن قرارداد استناد نمود. 

در قرارداد باید مشخصات طرفین یعنی کارفرما یا نماینده قانونی آن و کارمند به صورت کامل نوشته شود. همچنین باید برخی مفاد دیگر در متن قرارداد ذکر شود. تنها در این حالت است که قرارداد از اعتبار لازم برخوردار خواهد بود. از مهمترین مفادی که باید حتماً در قرارداد ذکر شود، می توان به موارد زیر اشاره نمود؛

 • مشخصات طرفین قرارداد
 • موضوع قرارداد
 • محل انجام کار
 • وظایف و تعهدات طرفین قرارداد
 • حق الزحمه و دستمزد
 • و موارد دیگر
وظایف مدیرعامل

وظایف مدیرعامل

در نمونه قرارداد استخدام مدیرعامل باید تمامی نکات ذکر شوند. اینکه مدیر عامل چه وظایفی دارد؟ در چه اموری می تواند دخالت کند؟ برای چه اموری نیاز به تأیید هیئت مدیره دارد؟ آیا تمامی قراردادها را باید به نام خود بنویسد یا به امضای هیئت مدیره برسد؟ البته تمامی این بندها بستگی به نوع شرکت، یعنی حقوقی یا تجاری بودن آن دارد. در ادامه به برخی از وظایف کلی مدیر عامل اشاره خواهیم نمود؛

 1. حضور در جلسه هیئت مدیره مدیر عامل 
 2. استخدام کارمندان شرکت و نظارت بر روی کار آنها 
 3. رسیدگی و چک کردن حساب های شرکت و ثبت آنها 
 4. برآورد هزینه ها و درست تنظیم کردن بودجه شرکت
 5. نظارت بر دفاتر قانونی شرکت

حقوق مدیر عامل 

در قرارداد استخدام مدیر عامل میزان حقوق دریافتی، میزان کسر از حقوق بابت بعضی هزینه‌ها مانند بیمه، بازنشستگی، مالیات و… باید ذکر شود. کارمند می تواند بابت کم و زیاد بودن آن با کارفرما به توافق برسد؛ زیرا میزان حقوق دریافتی در شرکت ها متفاوت است. عیدی‌ها پاداش‌ها و سنوات سالانه نیز باید در قرارداد ذکر شوند؛ که در کدام مناسبت‌ها چه میزان عیدی پرداخت شود. 

به دلیل متفاوت بودن موضوعات تجاری و غیر تجاری شرکت‌ها و موضوع فعالیت آنها، انجام برخی فعالیت ها، ممکن است هزینه‌های اضافی را در برداشته باشد. مانند سفرهای خارجی یا داخلی برای انعقاد قرارداد، برگزاری و شرکت در همایش‌های داخلی و خارجی و… که باید هزینه تمامی این فعالیت ها از بودجه شرکت پرداخت شود. 

حق فسخ نمونه قرارداد استخدام مدیرعامل

حق فسخ قرارداد 

در قرارداد استخدام مدیرعامل، باید شرایط فسخ قرارداد ذکر شود؛ تا اگر هر کدام از طرفین تمایلی به ادامه همکاری نداشتند، بتوانند قرارداد را فسخ کنند. البته، در این خصوص باید به برخی موارد توجه نمود. از جمله؛

 • آیا هر دو طرف شرایط فسخ قرارداد را دارند؟
 • آیا شرایط فسخ به شخص ثالث واگذار شده است؟
 • شرایط فسخ قرارداد چگونه است؟
 • با به وجود آمدن کدام مشکلات طرفین حق فسخ پیدا می کنند؟

اگر یکی از طرفین بدون هیچ دلیلی بخواهد قرارداد را فسخ کند و موجب ضرر و زیان طرف دیگر شود، ملزم به پرداخت وجه التزام به طرف مقابل خواهد بود. اگر از پرداخت کردن آن سر باز زند، شخص ضرر دیده می تواند در مراجع قضایی و دادگاه‌های ذیصلاح شکایت کند و حق خود را مطالبه نماید. از این رو لازم است در متن قرارداد استخدام، حتماً موارد فسخ قرارداد بیان گردد تا طرفین در این خصوص به اطلاعات لازم دست یابند.  

 سخن آخر

با تمام توضیحاتی که بیان نمودیم، دریافتید که تنظیم کردن قرارداد استخدام مدیرعامل کار حساس و مهمی است. به همین دلیل تنها تعداد افراد محدودی می توانند اقدام به تنظیم اصولی و قانونی قرارداد استخدام نمایند. البته یک راهکار ساده برای شرکت‌هایی که تازه تأسیس هستند و دپارتمان حقوقی آنها هنوز دایر نشده است، وجود دارد.

آنها می توانند برای استخدام مدیرعامل، به جای تنظیم قرارداد زیر نظر وکلا و کارشناسان متخصص حقوقی، اقدام به خرید قراردادهای از پیش تنظیم شده وب‌سایت ابزارحقوق نمایند. این قراردادهای قانونی به دلیل آنکه به صورت اصولی تنظیم شده اند، کاملاً معتبر بوده و قابلیت استناد در مراجع قضایی را دارند. می توان با تهیه این نوع قراردادها در سریع ترین زمان ممکن اقدام به آغاز همکاری نمود؛ و در صورت بروز هرگونه اختلاف قانونی، به متن قرارداد استناد کرد.

آخرین پادکست ها
جدیدترین محصولات

قرارداد دورکاری با مدت معین قرارداد دورکاری با مدت معین، همانط...

71,000 تومان

قرارداد کار موقت با مدت معین قرارداد کار موقت با مدت معین همان...

71,000 تومان

قرارداد کار ساعتی با مدت معین قرارداد کار ساعتی با مدت معین هم...

69,900 تومان

مقدمه در رابطه با تمکین زوجه اگر شما با ماده‌ها و تعاریف موجود...

69,900 تومان
مقالات مرتبط

یکی از موارد بسیار مهم در سندهای تجاری، سرقت اسناد تجاری + آثار مفقودی و گم شدن و اتلاف اسناد تجا...

نمونه قرارداد پیمانکاری کناف نمونه قرارداد پیمانکاری کناف یکی از مهمترین و پرکاربردترین نوع قر...

نمونه قرارداد استخدام ادمین اینستاگرام یکی از نمونه قراردادهای پرکاربرد در حال حاضر، نمونه قرا...

دیدگاه شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دلیل بازگشت وجه