نمونه قرارداد استخدام مشاور املاک

به ما امتیاز دهید

قرارداد استخدام مشاور املاک

یکی از انواع قرارداد کار، نمونه قرارداد استخدام مشاور املاک است؛ که موضوع اصلی این نوع قرارداد، توانایی اشتغال در کار مشاوره خرید و فروش ملک است. در گذشته‌ی نه چندان دور افکار عموم مردم بر این بود که وجود مشاور املاک کم اهمیت و غیر مفید است و می‌توان مشاور املاک را در معاملات حذف کرد. اما امروزه اهمیت مشاور املاک تا جایی رسیده است که حتی در قرارداد کارگزاری خرید و فروش ملک هم از آن سخن به میان آمده است.

وجود مشاور املاک می‌تواند باعث راهنمایی به موقع مالکان و خریداران شود. علاوه بر خرید و فروش ملک و هدایت درست مالکان و خریداران، مشاور املاک یک نیروی توانا برای تنظیم قرارداد اجاره بین موجر و مستاجران است. مدت ها پیش، هر مشاور املاکی به تنهایی مشغول کار و فعالیت بود. اما امروزه با درک اهمیت والای آن، بنگاه‌های املاک متعددی در سطح شهر به صورت گسترده مشغول فعالیت شدند.

از آنجایی که اهمیت استخدام نیروی مشاور املاک مشخص شد؛ نگاه بنگاه‌های املاک به دنبال نیروی فعال و خلاق است. نیرویی که در تعاملات اجتماعی توانا باشد، آداب معاشرت بسیار خوبی داشته باشد، از فن بیان بالا و دانش کافی در این زمینه برخوردار باشد. آنها با تنظیم قرارداد استخدام مشاور املاک، میان خود ارتباط کاری برقرار می کنند. 

نمونه قرارداد استخدام مشاور املاک

قرارداد استخدام مشاور املاک، قراردادی است که بین بنگاه املاک و مشاور املاک منعقد می‌شود. متن این نوع قرارداد، طبق قانون کار تنظیم می‌شود و از قانون کار پیروی می‌کند. این قرارداد به این صورت است که مشاور املاک به استخدام بنگاه در می‌آید و تمام قرارداد‌هایی که منعقد می‌شود زیر نظر بنگاه خواهد بود. پس هرگونه خطایی که توسط مشاوران رخ دهد،ب نگاه مسئول بوده و باید پاسخگو باشد. 

گفتنی است که بنگاه‌ها می‌توانند متن این مسئولیت را از خود در قرارداد استخدام مشاور املاک ساقط کنند. نمونه قرارداد استخدام مشاور املاک را می توان در انواع مختلفی تنظیم کرد. از جمله: قرارداد کار موقت، قرارداد دائم و قرارداد کار معین.گاهی بنگاه املاک از قرارداد آموزشی نیز، استفاده می‌کند. البته برای تنظیم این نوع قراردادها، توجه به برخی مفاد لازم و ضروری است. مفادی همچون؛

موضوع قرارداد

 موضوع قرارداد استخدام مشاور املاک، جذب نیروی کار برای بنگاه است. گفتنی است بنگاه املاک باید در متن قرارداد استخدام مشاور املاک به صورت واضح و روشن به شرح کامل وظایف، مسئولیت‌ها و تعهدات مشاور املاک بپردازد .همچنین شرح وظایف را به صورت مکتوب ارائه کند تا در آینده دچار مشکل و سرپیچی مشاور از کارفرمای خود نگردد. حتی در قرارداد می‌توان ذکر کرد که مشاور در کدام حیطه‌ی کاری مشغول فعالیت باشد.

مدت قرارداد 

از آنجایی که مشاوران املاک می‌توانند هم به صورت موقت و هم دائم استخدام شوند، بهتر است در صورت استخدام دائم، تعهدی بلند مدت به بنگاه داشته باشند. اما اگر خواستار قرارداد موقت با بنگاه بودند، لازم است که تاریخ دقیق شروع و پایان قرارداد استخدام مشاور املاک را حتما در متن ذکر نمایند.

تعیین تایم کاری در قرارداد استخدام مشاور املاک

طبق قانون کار، ساعت اداری در طول یک شبانه روز، 7 ساعت و 20 دقیقه است که در متن قرارداد استخدام مشاور املاک باید ذکر شود. بیشتر از این ساعت، اضافه کاری محسوب می‌شود و حق الزحمه‌ای جداگانه برای شخص در نظر گرفته می‌شود. کمتر از این ساعت، كار پاره وقت محسوب می‌شود و شخص از تمام حقوق و مزایای قرارداد دائم برخوردار نمی‌گردد.

تعیین وظایف و تعهدات مشاوران املاک در قرارداد استخدام مشاور املاک

مشاوران املاک باید روحیه تیمی بالا داشته باشند، که با سایر مشاوران بتوانند همکاری کنند. مشاور املاک باید از آداب معاشرت مناسب در برخورد با سایر پرسنل و مراجعه کنندگان برخوردار باشد. همچنین مشاور املاک باید در حیطه کاری خود یک فایل مناسبی داشته باشد که آن را در اختیار مراجعه کنندگان قرار دهد. مشاوران املاک باید به صورت حضوری برای بازدید و بررسی ابعاد و تأسیسات خانه و… مراجعه کنند.

درج مسئولیت‌ها و وظایف املاک

درج مسئولیت‌ها و وظایف مشاور املاک

مشاوران املاک از وظایفی برخوردارند،که افراد با توجه به آگاهی مشاور املاک و تجربه و تخصص بالا به آن‌ها مراجعه می‌کنند. برخی از مسئولیت‌های افرادی که از طریق قرارداد استخدام مشاور املاک جذب بنگاه می‌شوند، به این صورت است؛

  • بررسی و بازدید ملک مورد معامله و شرایط کامل آن
  • نظم و ترتیب تمام فایل‌های جمع آوری شده خرید، فروش، رهن و اجاره.
  • چک وضعیت سند ملک مورد معامله.
  • امکان تعیین وقت ملاقات برای طرفین قرارداد.
  • امکان مشاوره به صاحبان ملک برای فروش ملک.
  • امکان ایجاد شرایط لازم برای عقد قرارداد.

این موارد بخشی از وظایف مشاوران املاک است که در متن قرارداد استخدام مشاور املاک ذکر می شود. 

تعیین مبلغ در قرارداد استخدام مشاور املاک

مبلغ توافق برای انجام کار به عنوان مشاور املاک، باید در متن قرارداد استخدام مشاور املاک ذکر شود. این میزان مبلغ تعیین شده، تحت عنوان حق السعی شناخته می‌شود، که طبق توافق طرفین در پایان روز یا ماه یا سال به فرد مشاور پرداخت می‌گردد. این مبلغ باید مشخص و مکتوب شود تا طرفین قرارداد با مشکلی مواجه نشوند.

تعیین مدت قرارداد استخدام مشاور املاک

تعیین مدت قرارداد استخدام مشاور املاک

تعیین و ذکر مدت قرارداد بیشتر در قرارداد کار موقت از اهمیت بالایی برخوردار است، که منظور از انجام این قرارداد، فاصله بین آغاز قرارداد و پایان آن است.  اگر این مدت در قرارداد ذکر نشود، قرارداد کار دائمی محسوب می‌شود و کارپذیر از حقوق و مزایای آن قرارداد کار دائم برخوردار خواهد شد. 

مکان انجام موضوع قرارداد 

ممکن است محل انجام موضوع قرارداد استخدام مشاور املاک در بنگاه املاک باشد و یا املاکی که مشاور املاک از آن بازدید می‌کند نیز به عنوان محل انجام موضوع قرارداد ذکر شود. از این رو باید محل انجام کار در متن قرارداد حتماً ذکر شود. 

سخن آخر

افراد زیادی هستند که برای انجام معاملات خود در زمینه‌ی ملکی از مراجعه به مشاور املاک اجتناب می‌کنند و در نتیجه دچار ضرر‌های هنگفتی می‌شوند. بهتر است این افراد قبل از انجام هر کاری در این زمینه به مشاورین املاک مراجعه کنند و با مشاورین این امر مشورت نمایند تا معامله صحیح و بی نقص داشته باشند. 

از سوی دیگر بنگاه‌ها نیز، نیاز دارند تا اقدام به استخدام مشاوران املاک با تجربه نمایند. آنها می توانند برای استخدام مشاوران، به جای صرف زمان جهت تنظیم قرارداد استخدام، اقدام به خرید قرارداد استخدام مشاور از پیش تنظیم شده توسط وب سایت ابزار حقوق نمایند. خرید این نوع قراردادها، به آنها کمک می کند تا با اطمینان از قانونی بودن روند تنظیم قرارداد، اقدام به امضای آن نموده و همکاری خود را آغاز کنند. 

آخرین پادکست ها
جدیدترین محصولات

قرارداد دورکاری با مدت معین قرارداد دورکاری با مدت معین، همانط...

71,000 تومان

قرارداد کار موقت با مدت معین قرارداد کار موقت با مدت معین همان...

71,000 تومان

قرارداد کار ساعتی با مدت معین قرارداد کار ساعتی با مدت معین هم...

69,900 تومان

مقدمه در رابطه با تمکین زوجه اگر شما با ماده‌ها و تعاریف موجود...

69,900 تومان
مقالات مرتبط

یکی از موارد بسیار مهم در سندهای تجاری، سرقت اسناد تجاری + آثار مفقودی و گم شدن و اتلاف اسناد تجا...

نمونه قرارداد پیمانکاری کناف نمونه قرارداد پیمانکاری کناف یکی از مهمترین و پرکاربردترین نوع قر...

نمونه قرارداد استخدام ادمین اینستاگرام یکی از نمونه قراردادهای پرکاربرد در حال حاضر، نمونه قرا...

دیدگاه شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دلیل بازگشت وجه