نمونه قرارداد استخدام مدیر فروش

5/5 - (1 امتیاز)

نمونه قرارداد استخدام مدیر فروش

یکی از کاربردی ترین و مهمترین نمونه قراردادها در بحث کسب و کار، نمونه قرارداد استخدام مدیر فروش است. مدیر فروش شخصی است که مدیریت فروش کالاهای یک مجموعه و همچنین نظارت بر نحوه و کیفیت و … اجناس را بر عهده دارد. مهارت و توانایی وی در بحث کسب و کار بر رونق و گسترش بازار فروش اجناس تاثیر بسزایی خواهد داشت. از جمله ویژگی های مدیر فروش می توان به موارد زیر اشاره کرد؛

توانایی در مدیریت اصول اساسی فروش، یک مدیر فروش موفق قادر است اصول برنامه ریزی و استراتژی های مدیریت را به نحو احسن رعایت کند و در شرایط متفاوت حمایت های لازم را از تیم خود داشته باشد.

ارتقای فعالیت های فروش، مدیر فروش موظف است به داده های فروش و علل افزایش و کاهش فروش محصولات توجه کافی داشته باشد؛ تا در صورت کاهش روند مذکور به رفع موانع بپردازد.

در کنار این موارد، آنچه حائز اهمیت است، تنظیم یک قرارداد استخدام مدیر فروش مناسب است. این قرارداد باید اصولی و قانونی تنظیم شود، تا بتوان در صورت لزوم به آن استناد کرد. ما در مورد این نوع قرارداد، اطلاعاتی را در اختیار شما قرار خواهیم داد. 

قرارداد استخدام مدیر فروش چیست؟

قرارداد استخدام یک مدیر فروش، مکتوب و قانونی بوده و در آن به شرح وظایف و مسئولیت ها، حقوق و مزایا، چگونگی انجام تعهدات و… پرداخته می شود و تابع قانون کار است. همچنین سبب ایجاد همکاری میان کارفرما و مدیر فروش می شود. مطابق ماده ۷ قانون کار، « قرارداد کار عبارت است از قرارداد کتبی یا شفاهی که به موجب آن، کارگر در قبال دریافت حق السعی، کاری را برای مدت موقت یا مدت غیر موقت برای کارفرما انجام می‌دهد». 

در کل هر عقدی که تابع قانون کار باشد و مطابق با آن تنظیم شود، قرارداد کار قانونی خواهد بود. بنابر آنچه گفته شد، تنظیم این نوع قراردادها، دانش و تجربه ی خاص خود را می طلبد. بنابراین جهت جلوگیری از وقوع ایرادات مفهومی و شکلی بایستی تمام اصول زیر به طور دقیق و شفاف در آن ذکر شود؛

  • ذکر مشخصات کارفرما، از آن جایی که طرف مقابل داوطلب سمت مدیر فروش، یعنی کارفرمای شرکت، مجموعه و … به عنوان یک شخص حقوقی طرف قرارداد قرار می‌گیرد؛ لذا بایستی تمام اطلاعات مانند نام، آدرس، کد ثبت … به دقت در متن قرارداد درج شود.
  • قرارداد استخدام مدیر فروش میان طرفین، یعنی کارفرما و مدیر فروش تنظیم می شود. لذا تعهدات ناشی از عقد گریبانگیر طرفین آن خواهد بود. حالت استثنا این است که در صورتی که این عقود به جای طرفین اصلی عقد، میان وکلا و نمایندگان آنان منعقد شده باشد، تمام تعهدات بر عهده طرفین اصلی خواهد بود نه نمایندگان قانونی آنان. پس باید نام و نام خانوادگی و مشخصات وکلا در قرارداد درج شده باشد. 
  • شرح کامل مشخصات مدیر فروش اعم از نام و نام خانوادگی، وضعیت تاهل، آدرس، نام پدر، سطح تحصیلات، سوابق کاری، نداشتن سوء پیشینه، عدم اعتیاد و … .
استخدام مدیر فروش

شرح مسئولیت مدیر فروش

از مهمترین بخش های قرارداد استخدام مدیر فروش میان مدیر فروش و کارفرما، شرح وظایفی است که از سوی مدیر فروش بایستی انجام شود. این مسئولیت ها و وظایف را باید چنین بیان کنیم. 

  1. کارمند بایستی به تمامی تعهدات و وظایفی که در قرارداد ذکر شده است پایبند باشد و به نحو احسن آنها را اجرا کند.
  2. مدیر فروش ملزم به پاسخگویی سوالات مشتریان و توجه به انتقادهای آنان در کمال آرامش و صبوری است.
  3. مدیر فروش باید حسن اخلاق و معاشرت را در ارتباط با مشتریان حفظ کند.
  4. در صورت ورود خسارت به مجموعه و در حالی که مدیر فروش مقصر باشد وی مسئول و ملزم به جبران خسارت است.
  5. در صورت تمایل مدیر فروش به قطع ارتباط با مجموعه، موظف است از قبل این مسئله را به اطلاع کارفرما برساند.

مکان انجام کار و تعهدات مدیر فروش در قرارداد استخدام 

محل انجام کار و تعهدات مدیر فروش، دفتر مرکزی مجموعه یا بخشی از موسسه است که برای انجام وظایف مدیر فروش در نظر گرفته می شود. در صورتی که محل دیگری توسط کارفرما برای انجام کار در نظر گرفته شده باشد، لازم است حتماً این مسئله در متن قرارداد استخدام مدیر فروش ذکر گردد. 

مدت قرارداد استخدام مدیر

معمولاً قراردادهایی که با مدیر فروش بسته می شوند به دو گونه هستند. یکی از آنها قرارداد بلند مدت و دائمی است. این قرارداد هنگام انعقاد با مدیر فروش تا پایان بازنشستگی وی ادامه دارد. دیگری قرارداد موقت است که تا پایان زمان مقرر میان کارفرما و مدیر فروش اعتبار دارد.

قرارداد استخدام مدیر در حوزه فروش

ساعات کار در قرارداد استخدام مدیر فروش

مطابق آنچه که گفته شد قرارداد استخدام مدیر در زمینه فروش، مانند سایر قراردادهای کاری تابع قانون کار است. پس بر اساس قانون کار میزان ساعات مقرر شده برای مدیر فروش ۷ ساعت و ۲۲ دقیقه است و بیش از این مقدار ساعت برای مدیر فروش اضافه کاری محسوب می شود. در این حالت مطابق با قانون اضافه کاری، کارفرما موظف به پرداخت حقوق بیشتر به وی خواهد بود.

حقوق و مزایای مدیر فروش

حداقل میزان پرداختی حقوق و مزایای مدیر فروش در قانون کار مشخص شده است. مطابق با قانون کار، کارفرما موظف به پرداخت آن خواهد بود. البته شایان توجه است که پرداخت حقوق بیش از مقدار مقرر شده نیز، امکان پذیر است.

حق بیمه در قرارداد استخدام

طبق ماده ۱۴۸ قانون کار؛ کارفرمایان کارگاه‌های مشمول این قانون مکلف هستند بر اساس قانون تأمین اجتماعی، نسبت به بیمه نمودن کارگران واحد خود اقدام‌ نمایند. بر اساس این ماده، از زمان استخدام فرد واجد شرایط به عنوان مدیر فروش، موسسه یا مجموعه چه به صورت استخدام بلند مدت و دائمی و یا موقت و پاره وقت، موظف به بیمه کردن مدیر فروش است. نکته‌ی حائز اهمیتی که در این بخش بایستی رعایت شود آن است که کارفرما و مدیر فروش موظف به رعایت ماده‌ی مذکور هستند و توافق برخلاف آن باطل است.

استخدام مدیری در حوزه فروش

مرجع حل اختلافات

در صورت بروز اختلافات میان کارفرما و مدیر فروش و عدم تفاهم آنها، آنها جهت حل اختلافات خود با استناد به متن قرارداد استخدام مدیر فروش، بایستی به اداره‌ی کار مراجعه کنند. اداره ی کار تنها مرجع رسیدگی به این دسته از اختلافات است.

کلام آخر 

همانطور که پیش از این گفتیم در این مقاله سعی بر آن داشتیم تا به معرفی حرفه مدیر فروش، قرارداد استخدام مدیر فروش، نحوه‌ی تنظیم و اصول آن بپردازیم. البته قابل ذکر است که تنظیم اینگونه قراردادها، بهتر است تحت نظارت کارشناسان حقوقی مجرب انجام شود. به این دلیل که وکلا و مشاوران حقوقی از اصول قانونی برای تنظیم قرارداد مطلع هستند. از این رو قراردادی کاملا قانونی تنظیم خواهند کرد. 

حتی می توان با تهیه قراردادهای از پیش تنظیم شده وب سایت ابزار حقوق، فرایند دسترسی به قرارداد استخدام مدیر را برای خود آسان تر نمود. این قراردادها کاملاً قانونی و اصولی هستند و می‌توان با اطمینان اقدام به امضای آنها نمود. 

آخرین پادکست ها
جدیدترین محصولات

قرارداد دورکاری با مدت معین قرارداد دورکاری با مدت معین، همانط...

71,000 تومان

قرارداد کار موقت با مدت معین قرارداد کار موقت با مدت معین همان...

71,000 تومان

قرارداد کار ساعتی با مدت معین قرارداد کار ساعتی با مدت معین هم...

69,900 تومان

مقدمه در رابطه با تمکین زوجه اگر شما با ماده‌ها و تعاریف موجود...

69,900 تومان
مقالات مرتبط

یکی از موارد بسیار مهم در سندهای تجاری، سرقت اسناد تجاری + آثار مفقودی و گم شدن و اتلاف اسناد تجا...

نمونه قرارداد پیمانکاری کناف نمونه قرارداد پیمانکاری کناف یکی از مهمترین و پرکاربردترین نوع قر...

نمونه قرارداد استخدام ادمین اینستاگرام یکی از نمونه قراردادهای پرکاربرد در حال حاضر، نمونه قرا...

دیدگاه شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دلیل بازگشت وجه