شرایط اجاره خودرو گذرموقت چیست؟ - ابزارحقوق

ابزار حقوق منتشر شده: 2 هفته

خودرو گذرموقت چیست؟

از سال 97 که واردات خودروهای خارجی به ایران ممنوع شد، بسیاری از افراد اقدام به واردات خودروهایی با پلاک های گذرموقت کردند. خودروهای گذرموقت برای افرادی که با خودروی شخصی خود قصد ورود و یا خروج از کشور را دارند مورد استفاده قرار میگیرد. همچنین برخی از اشخاص نیز به واردات خودروهای گذرموقت به داخل کشور پرداخته اند.

به طور کلی خودرو گذرموقت به مهلت محدودی اجازه تردد در کشور را دارند و در زمان مقرر شده نیز باید از کشور خارج شوند. لازم به ذکر است که خودروی مذکور حین خروج از کشور نیز باید مطابق شرایط ورود به آن به کشور بوده و تغییراتی در آن ایجاد نشود. البته این نکته نیز قابل توجه است که تغییراتی که به سبب استهلاک خودرو به مرور زمان به وجود می‌آیند از نظر قانون موردی نداشته و اجازه خروج برای آنها صادر خواهد شد.

در ادامه این مقاله به شرایط اجاره خودرو گذرموقت میپردازیم و شما عزیزان را با شرایط و ضوابط اجاره این خودروها بیشتر آشنا میکنیم. در ادامه همراه ما باشید.

اجاره خودرو گذر موقت

همانطور که در قسمت های بالاتر نیز اشاره شد، برخی افراد اقدام به واردات این خودروها با پلاک گذرموقت کرده و سپس آنها را اجاره میدهند. در این میان اما ممکن است این سوال پیش بیاید که اجاره این خودروها از نظر قانونی صحیح است یا خیر؟ در جواب این پرسش باید گفت که از نظر قانون اساسی اجاره خودروهایی با پلاک گذرموقت صحیح نمیباشد! همچنین بدیهی است که فروش این خودروها نیز از لحاظ قانونی اشکال دارد.

بر طبق ماده 50 و 70 قانون اداره گمرک کشور خودرو گذرموقت به هیچ عنوان پلاک دائمی ایران را دریافت نخواهند کرد. همچنین براساس این قانون مالکیت خودروهایی که دارای پلاک موقت میباشند قابلیت نقل و انتقال ندارند.

ضمن اینکه برخی افراد با ادعای داشتن مجوز برای انجام این کار سعی در کلاهبرداری دارند. پس مراقب باشید که در دام این افراد سودجو گرفتار نشوید. چراکه معامله و اجاره خودروهایی با پلاک گذرموقت از نظر قانونی ممنوع میباشد.

اما شاید با مطالعه قسمت های بالاتر مقاله این سوال برای شما پیش بیاید که به چه کسانی اجازه عبور با خودرو گذرموقت داده میشود؟ براساس ماده 78 قانون گمرک کشور، افرادی که مقیم ایران نیستند میتوانند با وسیله نقلیه خود به صورت موقت وارد ایران شوند. ضمن اینکه ایرانیان مقیم کشورهای دیگر نیز تنها در صورتی اجازه عبور با خودروی شخصی به آنها داده می‌شود که از زمان اقامت آنها در کشور مبدا حداقل مدت سه ماه گذشته باشد.

ضمانت لازم به منظور اجرای تعهدات

طبق قانون اساسی مصوب شده خودروهایی که قصد ورود به کشور با پلاک گذرموقت را دارند، باید مبلغی را به عنوان ضمانت در اختیار گمرک دهند. پس از قرار دادن مبلغ ضمانت و تایید آن برگه ای با عنوان دیپوزیت کارنت برای راننده خودرو صادر میشود. طبق این برگه خودرو مذکور در مدتی معین میتواند در کشور تردد داشته باشد. ضمن اینکه دلیل قرار دادن مبلغی به عنوان ضمانت به دلیل حاصل اطمینان از بازگشت خودرو در زمان مقرر شده به گمرک میباشد. همچنین مبلغ پرداخت شده حین خروج خودرو از کشور بازگردانده خواهد شد.

بدیهی است که افراد در صورتی که در زمان مقرر شده به منظور خروج از کشور اقدام نکنند، با جریمه روبه‌رو خواهند شد. براساس ماده 109 قانون گمرکی کشور پلاک های گذرموقت به ازای هر روز تأخیر در مراجعه به گمرک مشمول جریمه ای معادل 20 هزار تومان تا 100 هزار تومان خواهند شد. همچنین علاوه بر جریمه های در نظر گرفته شده، ممکن است خودروی مورد نظر به عنوان قاچاقچی گمرکی محسوب شود. البته برای این قانون تبصره ای در نظر گرفته شده است: در صورتی که عدم مراجعه به گمرک به منظور خروج از کشور عمدی نباشد، مشمول این قانون نخواهد شد. همچنین طبق ماده 125 قانون گمرک‌های جمهوری اسلامی دولت‌ها باتوجه به شرایط اقتصادی، بهداشتی و یا امنیت عمومی میتوانند ورود و خروج خودرو گذرموقت را محدود کنند.

انواع پلاک گذر موقت

طبق مقالات منتشر شده درباره شرایط اجاره خودرو گذرموقت ذکر شده است که خودرو گذرموقت به سه دسته کلی تقسیم بندی میشوند. گروه اول خودروهایی میباشند که از کشورهایی با غیر از امارت و افغانستان وارد ایران میشوند. به این نوع از خودروها اجازه تردد به مدت سه ماه داده میشود و پس از اتمام مدت مشخص شده میتوانند برای تمدید آن اقدام کنند.

گروه دوم خودرو گذرموقت خودروهایی میباشند که از کشور امارات وارد ایران میشوند. این نوع از خودروهای گذرموقت تنها اجازه تردد به مدت یک ماه داشته و پس از اتمام مدت مشخص شده امکان تمدید این مدت برای این خودروها وجود ندارد. دسته سوم خودروهایی میباشند که از کشورهای حاشیه خلیج فارس و افغانستان قصد ورود به مرزهای ایران را دارند. این مدل از پلاک های گذرموقت تنها اجازه دو ماه تردد در ایران را دارند.

مدارک و شرایط ورود خودرو گذرموقت به ایران

افرادی که قصد ورود با خودرو گذرموقت به ایران دارند باید برای دریافت پلاک مورد نظر به مراکز تعویض پلاک مراجعه کنند. همچنین طبق مقالات شرایط اجاره خودرو گذرموقت باید قبل از مراجعه به مراکز تعویض پلاک از کامل بودن مدارک خود اطمینان داشته باشید.

از جمله مدارک مورد نیاز برای دریافت مجوز ورود خودرو گذرموقت به ایران میتوانیم به پاسپورت معتبر، گواهینامه بین المللی، معرفی نامه گمرک، مجوز ورود به کشور، مدارک شناسایی خودرو و دفترچه کارنه دو پاساژ اشاره کنیم. همچنین از جمله مدارک مورد نیاز برای تمدید مهلت پلاک موقت نیز عبارت است از صورت جلسه فک پلاک، رسید پرداخت خلافی خودرو، به همراه داشتن نسخه اصل و کپی بیمه نامه شخص ثالث، پاسپورت.

شرایط اجاره خودرو گذرموقت چیست؟

در این مقاله سعی کردیم تا به موضوع شرایط اجاره خودرو گذرموقت بپردازیم و همچنین شرایط و مدارک مورد نیاز برای دریافت آن را به شما عزیزان توضیح دهیم. دقت داشته باشید که خرید و فروش و یا حتی اجاره خودروهای گذرموقت از نظر قانونی غیر مجاز میباشد. مراقب باشید تا در دام افراد کلاهبردار گرفتار نشوید. توجه داشته باشید که هیچ گونه مجوز رسمی برای خرید و فروش خودروهای گذرموقت وجود ندارد! امیدواریم که از این مقاله لذت برده باشید.