کارشناسی خودرو چیست؟ و چگونه انجام می‌شود؟ + نکات حقوقی - ابزارحقوق

ابزار حقوق منتشر شده: 1 هفته

کارشناسی خودرو چیست؟

احتمالاً دیده‌اید که افراد قبل از خرید خودرو دست دوم ماشین خود را به افراد متخصص و کارشناس به منظور اطلاع از وضعیت سلامت فنی و بدنه آن نشان میدهند. لازم به ذکر است که امروزه بسیاری از اشخاص قبل از خرید خودروی نو نیز آن را به مراکز کارشناسی برده و از تمامی جهات خودرو مورد نظر را بررسی میکنند. فردی که در مرکز کارشناسی ماشین مشغول به کار است باید در تمامی زمینه ها اعم از گیربکس، جعبه فرمان، جلوبندی، رنگ بدنه و… تبحر کافی داشته باشد. همچنین شایان توجه است که کارشناسی ماشین با معاینه فنی تفاوت دارد.

در این مقاله قصد داریم تا به بررسی پرسش کارشناسی خودرو چیست؟ و چگونه انجام می‌شود؟ + نکات حقوقی بپردازیم و مسئولیت ها و موارد کاربرد آن را با یکدیگر بررسی کنیم. پس در ادامه مقاله همراه ما باشید.

موارد کاربرد کارشناس خودرو

همانطور که اشاره شد، کارشناسی خودرو قبل از خرید خودروهای دست دوم و نو کاربرد بالایی دارد. به جرأت می‌توان گفت که بسیاری از نقص‌های فنی خودروهای دست دوم حین خرید از دید خریدار مخفی خواهد ماند. به همین جهت پیشنهاد میشود قبل از خرید خودرو حتماً با کارشناسان خودرو مشورت کنید.

اما شاید برایتان سوال پیش بیاید که چرا حین خرید خودروهای نو نیاز به مشورت با کارشناس خودرو داریم؟ در بسیاری از موارد مشاهده شده است که خودروهای صفر کارخانه حین تحویل به خریدار دارای ایرادات و نقص های فنی میباشند. از جمله نقص های فنی در خودروهای نو میتوانیم به ساییدگی لاستیک، اشکالات فنی، مشکلات بدنه و… اشاره کنیم. به همین منظور نیز خریداران حتی قبل از خرید خودروی صفر ترجیح میدهند تا با یک کارشناس در این زمینه مشورت کنند.

از دیگر کاربردهای شغل کارشناس خودرو حین تصادفات رانندگی به منظور تخمین میزان خسارات وارده میباشد. به طور معمول کارشناسان خودرو توسط شرکت های بیمه استخدام میشوند. این افراد با حضور در صحنه تصادف خسارت وارد شده به فرد را تخمین میزند. البته که قابل توجه است که فرد خسارت دیده میتواند به قیمت اعلام شده اعتراض کند و درخواست تجدیدنظر دهد.

نحوه انجام کارشناسی خودرو

امروزه در جوامع انسانی با افزایش سطح رفاه و آسایش کارهای انسان بسیار آسان تر از گذشته شده است. به همین منظور افراد خریدار خودرو میتوانند قبل از خرید ماشین با مرکز کارشناسی خودرو تماس بگیرند و درخواست کارشناس دهند. در این صورت کارشناس مربوطه در کوتاه ترین زمان خود را به محل مورد نظر میرساند و قسمت های مختلف خودرو را ارزیابی میکند.

متخصصان فعال در مراکز کارشناسی خودرو به منظور انجام بررسی های مورد نیاز روی خودرو، دستورالعملی دارند که در آن 435 آیتم قابل بررسی وجود دارد. کارشناس با بررسی آیتم های موجود در آن لیست مشخص خواهد کرد که میزان سلامت خودرو به چه صورت است. برخی مواقع تشخیص برخی از ایرادات فنی خودرو به حدی دشوار است که تنها افراد متخصص متوجه آن می‌شوند.

کارشناسی رنگ خودرو

همانطور که میدانید بیرنگ بودن بدنه خودرو تاثیر بسزایی در عدم افت قیمت آن خواهد داشت. به همین سبب افراد فروشنده در مواردی ادعا کنند که خودروی آنها بیرنگ است. در این صورت خریدار قبل از خرید حتما باید ماشین مذکور را در مراکز تخصصی تشخیص رنگ بررسی کند.

به طور معمول طبق مقالات کارشناسی خودرو چیست؟ در مراکز کارشناسی رنگ خودرو برای اطلاع از میزان رنگ شدگی بدنه از 5 روش استفاده میکنند. این روش ها عبارتند از استفاده از حس لامسه، استفاده از آهن ربا، استفاده از دوربین عکاسی، استفاده از دستگاه های مخصوص تشخیص رنگ، استفاده از چشم غیر مسلح. ضمن اینکه توجه داشته باشید که حتی اگر فروشنده دارای برگه تشخیص رنگ بود، بهتر است تا خود شما نیز ماشین را از نظر رنگ شدگی در مراکز تشخیص رنگ بررسی کنید.

کارشناسی خودرو از نظر بدنه

به جرات میتوان گفت که یکی از مهم ترین عواملی که در تعیین قیمت خودرو نقشی اساسی دارد، سلامت بدنه است. در مراکز کارشناسی خودرو، بدنه ماشین از نظر زنگ زدگی، دفرمه شدن، خوردگی، آفتاب سوختگی و… به طور دقیق بررسی میشود.

کارشناسان فعال در مراکز کارشناسی ماشین در پاسخ به سوال کارشناسی خودرو چیست؟ بیان کرده اند در صورتی که خودروی مورد نظر در تصادفی شدید بوده باشد، حتی اگر بدنه آن به طور اساسی تعمیر شده باشد باز هم فاقد ایمنی و استحکام اولیه است. به همین دلیل نیز خودروهای تصادفی با افت قیمت زیادی مواجه میشوند.

بدنه خودرو که در مراکز کارشناسی خودرو مورد بررسی قرار میگیرد دارای سه بخش میباشد. سه بخش مورد بررسی بدنه خودرو عبارتند از شاسی و ستون، رنگ شدگی بدنه و بررسی تعویض و یا تعمیر قطعات خودرو. شاسی ماشین یا به زبانی عامیانه تر اسکلت بندی خودرو یکی از عوامل مهم در تعیین قیمت خودرو است. به گونه ای که بسیاری از افراد در صورت اطلاع از ضربه خوردن شاسی خودرو از خرید آن صرف نظر میکنند. این قسمت به دلیل حساسیت بالایی که دارد باید توسط فردی ماهر و باتجربه بررسی شود.

بررسی ستون و شاسی های خودرو

از دیگر قسمت‌های مهم که باید قبل از خرید خودرو دست دوم از سلامت آنها مطلع شد، ستون‌های خودرو است. ستون های خودرو در واقع وظیفه اتصال سقف به بدنه را دارند و از لحاظ تأمین امنیت سرنشینان نقشی موثر دارند. بدیهی است در صورت آسیب دیدن این قسمت امنیت سرنشینان در خطر خواهد افتاد. بهتر است از خرید خودروهایی با شاسی و ستون ضربه خورده صرف نظر کنید. چراکه در صورت ضربه خوردن شاسی و عدم تعمیر کامل آن باعث افزایش استهلاک ماشین، خرابی های متعدد جلوبندی و… میشود. آسیب دیدن ستون‌های خودرو نیز به دلیل در خطر افتادن سلامت سرنشینان خودرو از اهمیت بالایی برخوردار است. بدیهی است که در صورت عدم تعویض این قسمت در تصادفات بعدی مقاومت خوبی نخواهند داشت. البته در خودروهای امروزی شرکت های سازنده از ایربگ های پرده ای برای افزایش امنیت استفاده میکنند.

کارشناسی خودرو چیست و چگونه انجام میشود؟

در این مقاله به بررسی پاسخ پرسش کارشناسی خودرو چیست؟ پرداختیم و سعی کردیم تا موارد استفاده آن و همچنین برخی نکات کارشناسی خودرو را توضیح دهیم. پیشنهاد ما به شما عزیزان قبل از خرید خودروهای دست دوم و یا نو مراجعه به مراکز کارشناسی و بررسی کامل ماشین از تمامی جهات میباشد. چراکه در صورت عدم بررسی دقیق خودروی مورد نظر ممکن است دچار ضرر و زیان فراوانی شوید. امیدواریم که مقاله وب سایت ابزارحقوق برای شما مفید بوده باشد.