هر آن چه که باید در مورد استشهادیه بدانید

استشهادنامه
5/5 - (4 امتیاز)

استشهادنامه

استشهاد در معنای لغوی شامل، شاهد آوردن، طلبیدن شهادت، بیانات شخص یا اشخاصی را به عنوان شهود ذکر کردن، شاهد خواستن برای اثبات دعوی می باشد. هر شخصی که به دنبال احقاق حق خویش است و دعوایی را اقامه کرده است، مدعی نام دارد که باید برای شکایت و دادخواست در مراجع ذی صلاح اقدام نماید و وظیفه اثبات ادعای خویش نزد قاضی بر عهده خود می‌باشد . البته شخص مدعی نمی تواند هر دلیلی را برای اثبات ادعای خویش استفاده نماید.

هر شخصی برای اثبات ادعای خود در دادگاه باید بتواند، حکم دادگاه را به نفع خودش اخذ کند، و اسناد، دلایل و مدارکی را که ثابت کننده ادعای وی هستند به دادگاه ارائه نماید. یکی از این اسناد و مدارک ثابت کننده دعوا، شهادت شهود می باشد.

استشهادیه یک نوشته ای است که به موجب آن ، موضوعاتی که شخص از نزدیک شاهد آن بوده است و آن را مشاهده کرده یا شنیده است را در برگه قید کرده و در نهایت آن را امضاء می نماید . مندرجات نوشته شده در استشهادیه در برخی از موارد می‌تواند به عنوان یکی از ادله اثبات دعوی در زمان صدور حکم قاضی تأثیرگذار باشد.

استشهادیه چیست

همانطور که پیش‌تر بیان شد، در صورتی که شخص بخواهد ادعای خود را در دادگاه اثبات کند  و بتواند رأی دادگاه را به نفع خودش ختم کند، می‌بایست اسناد، ادله و سایر مدارکی را که اثبات کننده‌ی ادعای او می‌باشند به دادگاه ارائه دهد. یکی از مهم ترین این اسناد و مدارک ثابت کننده دعوا، شهادت شهود می باشد که به موجب آن، اشخاصی ممکن است از اصل موضوع با خبر باشند، این افراد به دادگاه مراجعه می‌کنند و کلیه دیده‌ها و شنیده‌های خود را به دادگاه اعلام می‌کنند.

در برخی از موارد، تعدادی از شهود بنا به دلایلی از حضور خود در دادگاه امتناع می ورزند و یا ممکن است تعداد آنها به نحوی زیاد است که امکان مراجعه حضوری کلیه شهود نمی‌باشد. لذا خواهان بر روی برگه و فرم خاصی ، اظهارات آنها را ثبت و ضبط کرده تا به عنوان ادله به دادگاه ارائه نماید.

با توجه به موارد بالا تعریف نهایی که می‌توان از استشهادیه داشت این است که: استشهادیه سندی کتبی می‌باشد، که شهود کلیه گزارشات خود اعم از دیداری و شنیداری را نوشته و برای تأیید گزارشات خود آن را امضا می نماید.

تفاوت شهادت شهود با استشهادیه

 

  1. شهادت شهود در دادگاه و در حضور قاضی انجام می‌شود در حالی که استشهادیه همان دیده‌ها و شنییده‌های شاهد است که به صورت نوشته در می‌آید و بدون حضور در دادگاه صورت می‌پذیرد.
  2. اعتبار استشهادیه و شهادت شهود یکسان نیست و این که آیا استشهادیه معتبر می‌باشد یا خیر بستگی به موضوع پرونده و نظر قاضی دارد.

بنا به تفاوت‌های ذکر شده، باید گفت که تفاوتی میان شهادت شهود و استشهادیه وجود دارد. در مواردی که شهادت شهود را داریم، استشهادیه اعتباری ندارد و شهادت شهود معتبر تر از استشهادیه است.

ولی در استشهادیه هیچ یک از شهود در مراجع قضایی حاضر نمی‌گردند. به عبارت دیگر باید گفت، استشهادیه به تحقیق محلی نزدیک است.

استشهادنامه

انواع استشهادیه

نظر بر اینکه استشهادیه یک برگه‌ی کتبی است که بیانات شهود در آن درج می‌گردد لذا باید گفت که استشهادیه دارای انواع مختلفی می باشد مانند:

استشهادیه محلی

استشهادیه محل سند ازدواج

استشهادیه در خصوص حضور در دفترخانه

استشهادیه اعسار 

استشهادیه درخواست دفترچه بیمه خدمات درمانی روستایی

استشهادیه توهین

نکته: استشهادیه باید حتماً واقعی باشد و به صورت صحیح و معتبر توسط کلیه شهود تنظیم لذا تنظیم استشهادیه دروغین یکی از مصادیق جرم جعل می‌باشد که دارای مجازات کیفری است.

نمونه استشهادیه

بدینوسیله از معتمدین و مطلعین محل که اطلاع کامل دارند اینجانب ………………………. فرزند……………………… همسر ……………………… بوده و ساکن ……………………… می باشم ، تقاضا دارم که مراتب را گواهی نمایند.

با تشکر

اینجانب ………………………. فرزند………………………به شماره شناسنامه………………………صحت مراتب فوق را گواهی می نمایم . امضا

اینجانب ………………………. فرزند……………………… به شماره شناسنامه ……………………… صحت مراتب فوق را گواهی می نمایم . امضا

اینجانب ………………………. فرزند……………………… به شماره شناسنامه……………………… صحت مراتب فوق را گواهی می نمایم . امضا

اینجانب ………………………. فرزند……………………… به شماره شناسنامه……………………… صحت مراتب فوق را گواهی می نمایم . امضا

 شورای اسلامی محل :

صحت موارد فوق و امضا / اثر انگشت شهود فوق مورد تایید می باشد.

چرا باید از استشهادیه‌های ابزارحقوق استفاده کنیم

برای انعقاد هر استشهادیه‌ای باید نسبت به قوانین آن به صورت کامل آگاه باشیم. عدم رعایت هر یک از موارد قانونی، باعث به وجود آمدن خسارت‌های سنگین برای هر یک از طرفین دعوی خواهد شد. لذا نگارش چنین استشهادنامه‌هایی  باید توسط وکلا یا کارشناسان حقوقی صورت پذیرد. ضمناً استفاده از پیش‌نویس های آماده هر استشهادنامه‌ای باعث صرفه جویی در وقت و  هزینه می‌گردد. شما می توانید هم‌اکنون با خرید این استشهادنامه، فایل کامل آن را به صورت آنی دانلود کنید و در صورت هرگونه ابهام با تیم حقوقی ما تماس حاصل فرمائید.

آخرین پادکست ها
جدیدترین محصولات

قرارداد دورکاری با مدت معین قرارداد دورکاری با مدت معین، همانط...

71,000 تومان

قرارداد کار موقت با مدت معین قرارداد کار موقت با مدت معین همان...

71,000 تومان

قرارداد کار ساعتی با مدت معین قرارداد کار ساعتی با مدت معین هم...

69,900 تومان

مقدمه در رابطه با تمکین زوجه اگر شما با ماده‌ها و تعاریف موجود...

69,900 تومان
مقالات مرتبط

بررسی تمکین خاص و تمکین عام بر اساس ماده ۱۲۰۲ قانون مدنی زمانی که صیغه عقد به صورت صحیح و کامل...

نظر به  به افزایش جرایم ر جامعه، سازمان های مختلف برای رسیدگی به پرونده های قضایی در کشور پیش بین...

درخواست حقوقی چیست؟ معنی لغوی درخواست حقوقی، تقاضا و عریضه است که به صورت کتبی به مراجع قضایی ارا...

دیدگاه شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دلیل بازگشت وجه