خلافی خودرو چیست؟ + نحوه استعلام و اعتراض به خلافی - ابزارحقوق

ابزار حقوق منتشر شده: 4 روز

مفهوم خلافی خودرو

در ابتدا بهتر است تا با مفهوم خلافی خودرو آشنا شویم. هنگامی که فردی در جاده و یا در شهر مرتکب خلافی میشود، طبق مقررات راهنمایی و رانندگی جریمه خواهد شد. امروزه با پیشرفت تکنولوژی، سیستم ثبت تخلفات رانندگی نیز پیشرفت چشمگیری داشته اند. به گونه ای که به تازگی دوربین هایی در جاده های بین شهری نصب شده اند که توانایی ثبت زمان طی شده بین دو دوربین را دارند. با وجود این سیستم ها بهتر است که به قوانین راهنمایی و رانندگی توجه کنیم.

در ادامه قصد داریم تا پرسش خلافی خودرو چیست؟ را بررسی کرده و نحوه استعلام و اعتراض به جریمه های صادر شده برای خودرو را به شما معرفی کنیم. پس تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

انواع جریمه خودرو

جریمه خودرو به طور معمول دارای سه نوع مختلف میباشند. نوع اول جریمه های خودرو از نوع قبض های کاغذی سنتی است. در صورتی که در جاده و یا خیابان های شهر جلوی پلیس مرتکب تخلف شوید، پلیس ضمن جریمه شما، قبض جریمه برای شما صادر خواهد کرد. به این گونه از شرایط جریمه، که مامور پلیس راهنمایی و رانندگی قبض جریمه را به صورت مستقیم به شما میدهد، قبض های تسلیمی گفته میشود. نوع دیگر جریمه نمره منفی برای گواهینامه شخص راننده است.

برخی مواقع ممکن است که تخلف فرد راننده سنگین تر باشد و علاوه بر صدور قبض جریمه برای او نمره منفی نیز در سوابق گواهینامه ثبت شود. لازم به ذکر است در صورتی که میزان نمره منفی در سوابق گواهینامه فردی به میزان مشخصی برسد، میتواند سبب ابطال سه، شش و دوازده ماهه گواهینامه او شود. ضمن اینکه در برخی موارد نیز مشاهده شده است که در صورت برطرف نشدن مشکل راننده گواهینامه او به طور دائمی باطل شده است.

نوع سوم جریمه های رانندگی طبق مقالات خلافی خودرو چیست؟ توقیف خودروی مورد نظر و انتقال آن به پارکینگ میباشد. در چنین شرایطی راننده مرتکب خلافی سنگینی شده است. قابل توجه است که پس از انتقال ماشین به پارکینگ شخص راننده وظیفه پرداخت خلافی و همچنین پرداخت هزینه حمل و نقل و پارکینگ را نیز به عهده دارد.

استعلام خلافی خودرو

یکی از مهم ترین کارهایی که قبل از خرید خودرو دست دوم فرد خریدار باید انجام دهد، استعلام خلافی خودرو مورد نظر است. همچنین استعلام خلافی ماشین برای مالک خودرو نیز از اهمیت بالایی برخوردار میباشد. به گونه ای که فرد از جزئیات خلاف های خود مطلع میشود و سعی میکند تا از انجام دوباره آنها خودداری کند.

امروزه به منظور استعلام خلافی خودرو راه های مختلف حضوری و مجازی وجود دارد. ضمن اینکه شما با مراجعه به سایت های استعلام علاوه بر مشاهده جزئیات خلافی خودرو خود میتوانید آن را به صورت آنلاین پرداخت کنید. یکی از راه‌های استعلام خلافی مراجعه به مراکز پلیس به اضافه ده است. شما با مراجعه به این مراکز و تحویل مدارک احراز هویت و همچنین مدارک شناسایی خودرو خود میتوانید از میزان خلافی خودرو خود مطلع شوید.

از دیگر راه‌های استعلام و پرداخت خلافی ماشین سایت رسمی پلیس راهنمایی و رانندگی است. همچنین از دیگر راه‌های اطلاع از میزان خلافی خودرو از طریق سامانه پیامکی و USSD است. ضمن اینکه شما در سایت پلیس راهنمایی و رانندگی میتوانید شماره خود را به عنوان مالک وسیله نقلیه وارد کنید. پس از وارد کردن شماره خود پس از ثبت هر خلافی در سامانه پلیس راهور، جریمه و مبلغ آن به مالک از طریق پیام کوتاه اعلام میشود. همچنین امروزه برخی از سایت ها و اپلیکیشن های اندروید نیز قابلیت استعلام و پرداخت خلافی ماشین را برای کاربران خود فراهم کرده اند.

اعتراض به خلافی خودرو

در برخی مواقع ممکن است شخص راننده ادعا کند که خلافی ثبت شده در سامانه اشتباه بوده و به آن معترض باشد. در این صورت راننده خودرو میتواند از طریق راه های مراجعه حضوری و مجازی به خلافی‌های صادر شده برای خودرو خود اعتراض کند.

از مدارک لازم برای اعتراض به خلافی خودرو میتوانیم به اصل کارت شناسایی، اصل کارت ملی مالک، کارت ماشین و یا سند مالکیت خودرو اشاره کنیم. به منظور اعتراض به جریمه میتوانید به مراکز پلیس به اضافه ده شهر خود مراجعه کنید. سپس باید فرمی مبنی بر اعتراض به جرایم تکمیل کنید. همچنین از دیگر مراکزی که میتوانید به آن برای اعتراض مراجعه کنید بخش اجراییات پلیس راهور است. شما عزیزان با مراجعه به این قسمت میتوانید مراتب اعتراض خود به جریمه را اعلام کنید.

طبق مقالات خلافی خودرو چیست؟ شخص راننده شصت روز پس از ثبت خلافی میتواند اعتراض خود به صدور جریمه را به پلیس اعلام کند. همچنین اگر شخص دیگری غیر از مالک خودرو حین ارتکاب جرم پشت فرمان بوده باشد، حضور آن شخص نیز برای ثبت اعتراض الزامی است.

پرداخت قسطی خلافی خودرو

ممکن است میزان خلافی خودرو به قدری سنگین باشد که بسیاری از افراد شرایط مالی پرداخت یکجای جریمه را نداشته باشند. در این صورت مالکان به منظور پرداخت خلافی ماشین میتوانند آن را قسط بندی کرده و ماهانه مقداری از آن را پرداخت کنند.

پرداخت قسطی خلافی خودرو به طور معمول به صورت یک ساله قسط بندی میشوند. البته این نکته نیز قابل توجه است که امکان پرداخت قسطی خلافی برای همه افراد و خودروها فراهم نمیباشد. از جمله شرایطی که امکان پرداخت قسطی به خودرو تعلق میگیرد میتوانیم به شرایط فنی مناسب خودروی مورد نظر، عدم وجود شکایت قضایی از خودرو و شخص مالک، تخلفات ارتکابی نباید جزو خلاف های حادثه ساز باشد و… اشاره کنیم.

استعلام و اعتراض خلافی ماشین

در این مقاله به پرسش خلافی خودرو چیست؟ پرداختیم و مراحل و نحوه استعلام و اعتراض به خلافی های ثبت شده برای یک خودرو را بررسی کردیم. بهتر است تا حین رانندگی قوانین راهنمایی و رانندگی را رعایت کنید تا هم مسافرت خوبی داشته باشید و هم نیازی به مراجعه به مراکز و دفاتر پلیس به علاوه ده به منظور اعتراض به خلافی های ثبت شده وجود نداشته باشد. همچنین به منظور استعلام و اعتراض به خلافی های خودرو نیز میتوانید به سایت پلیس راهنمایی و رانندگی و یا مراکز  پلیس به اضافه ده شهر خود مراجعه کنید.