خرید خودرو دست دوم چه نکاتی دارد؟

5/5 - (2 امتیاز)

نکات مهم خرید خودرو دست دوم

امروزه با افزایش چشمگیر قیمت خودروها، بسیاری از افراد سراغ خرید خودروهای دست دوم به جای نو میروند. خودروهای دست دوم به دلیل قدیمی تر بودن قیمت پایین تری نسبت به خودروهای نو دارند و در برخی موارد میتوانند انتخابی معقول تر نسبت به خودروهای نو به حساب بروند. اما حین خرید خودرو دست دوم باید به برخی نکات مهم توجه کنید تا بتوانید از وضعیت خودروی مورد نظر آگاه شوید. در ادامه قصد داریم تا به بررسی سوال “خرید خودرو دست دوم چه نکاتی دارد؟” بپردازیم و مهم ترین نکاتی که قبل از خرید خودرو دست دوم باید به آنها توجه کنید را به شما معرفی کنیم. پس تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

نکات مهم حین خرید خودرو دست دوم

آگاهی از وضعیت خودرو دست دوم از آن جهت حائز اهمیت است که شما نمیدانید صاحبان قبلی چه طور از آن استفاده کرده‌اند. به همین منظور نیز باید خودروی مورد نظر را از تمامی جهات بررسی کنید تا در آینده مشکلی برای شما پیش نیاید.

از جمله اولین و مهم ترین نکات خرید خودرو دست دوم، شاسی‌های خودرو مذکور است. شاسی خراب و یا ضربه خودرو یکی از نقاط ضعف ماشین به حساب می‌آید. چراکه در صورت تعمیر نیز ممکن است مشکل به صورت کامل برطرف نشده باشد. در صورتی که ضربه وارده به خودرو شدید بوده باشد، ممکن است بعدها نیز جلوبندی خودرو نیاز به تعمیرات اساسی داشته باشد. افرادی که خودروهای دست دوم با شاسی ضربه خورده خریداری کرده‌اند بیان کردند؛ که در بازه‌های کوتاه چند ماهه باید برای سرویس و تعمیر جلوبندی خودرو به مکانیکی مراجعه کنند. همچنین لازم به ذکر است که شاسی‌های ضربه خورده نه تنها باعث آسیب به جلوبندی میشوند بلکه میزان مصرف لاستیک را نیز افزایش میدهند.

طبق پیشنهاد متخصصان این زمینه و همچنین مقالات “خرید خودرو دست دوم چه نکاتی دارد؟” تا حد امکان از خرید خودروهایی با شاسی ضربه خورده خودداری کنید.

از دیگر نکات خرید خودرو دست دوم که حتماً باید قبل از خرید بررسی شود، سقف و ستون های خودرو است. به طور کلی آفتاب سوختگی سقف خودرو نشانه سلامت ماشین و تصادفی نبودن آن میباشد. اما با این حال پیشنهاد میشود که حتماً لاستیک های دور سقف را جدا کرده و قسمت اتصالات سقف به بدنه را چک کنید. به تازگی مشاهده شده است که برخی از فروشندگان پس از تصادف، سقف خراب خود را با یک سقف آفتاب سوخته جایگزین میکنند تا فرد خریدار از تصادفی بودن خودرو مورد نظر اطلاع نیابد.

مهمترین نکات خرید خودرو دست دوم

مهم ترین نکات خرید خودرو دست دوم

از دیگر نکات خرید خودرو دست دوم که با بررسی آن میتوان از سلامت بدنه خودرو اطلاع پیدا کرد، قسمت‌های زیر خودرو و گلگیر است. به طور کلی این قسمت ها فلزی بوده و بیشترین تماس را با آب باران دارند. در نتیجه پس از مدتی استفاده ممکن است دچار پوسیدگی و زنگ زدگی شوند. پوسیدگی و زنگ زدگی کف و گلگیرهای خودرو ممکن است باعث نفوذ آب به درون ماشین و بروز مشکلاتی از این دست شود.

همانطور که میدانید تسمه تایم خودرو یکی از قطعات مهم موتور خودرو و از مهم ترین نکات خرید خودرو دست دوم است که باید در زمانی مشخص تعویض شود. به طور معمول زمان تعویض این قطعه هر 70 هزارکیلومتر بوده و در صورتی که آن را عوض نکنید و تسمه تایم پاره شود میتواند باعث خرابی موتور و به طبع هزینه‌های زیادی برای شما شود. همچنین حتماً مطمئن شوید که سیستم برق رسانی خودرو مورد سالم است. چراکه یکی از مشکلات شایع در خودروهای دست دوم وجود مشکل در سیستم برق رسانی خودرو میباشد.

براساس مقالات منتشر شده درباره “خرید خودرو دست دوم چه نکاتی دارد؟” از راه‌های آگاهی از سلامت خودرو بررسی دود خروجی از اگزوز است. براساس نظر مکانیکان خودرو دود آبی اگزوز نشان دهنده خرابی موتور، دود سفید و یا بخار نشان دهنده اشکال در واشر سرسیلندر و دود سیاه نیز بیانگر مصرف بالای سوخت است. البته لازم به ذکر است که برخی از فروشندگان به منظور جلوگیری از خروج دود از اگزوز از روغن‌های سفت یا اس‌تی‌پی استفاده میکنند. استفاده از این روغن‌ها باعث وارد کردن آسیب‌های جدی به موتور خودرو میشوند.

احتمالاً شنیده اید که حین بیمه کردن ماشین، میتوان از تخفیف بیمه نامه استفاده کرد. حداکثر این بیمه 70 درصد بوده که طی 7 سال استفاده از بیمه قابل استفاده است. در سالیان قبل در صورتی که از کوپن بیمه خود استفاده میکردید، تمام تخفیف بیمه شما از بین میرفت. اما امروزه با تصویب قانون جدید در صورتی که فرد از کوپن بیمه نامه خود استفاده کند، تخفیف بیمه او صفر نشده و تنها به میزان مصرف شده از بیمه او کم خواهد شد. همچنین لازم به ذکر است که فرد فروشنده میتواند تخفیفات بیمه خود را به خریدار انتقال دهد.

نکاتی که قبل از خرید خودرو دست دوم باید بدانید!

همچنین از نکات خرید خودرو دست دوم که باید توجه کنید، میزان مسافت پیموده شده است. بدیهی است که هرچه میزان مسافت طی شده خودرو بیشتر باشد ماشین فرسوده تر خواهد بود. البته که اگر سرویس های خودرو به صورت منظم انجام شده باشد و تعمیرات انجام شده باشد، خودرو مشکلی نخواهد داشت. شما میتوانید تا باتوجه به مدل خودرو و میزان مسافت طی شده میزان استفاده صاحبان قبلی از آن خودرو را درک کنید.

البته که ممکن است فرد فروشنده اقدام به دستکاری مسافت طی شده خودرو کند و مسافت طی شده واقعی را از دید خریدار پنهان کند. شما برای آگاهی از میزان درست کارکرد خودرو میتوانید به مراکز تعمیرات معتبر مراجعه کنید و ماشین مورد نظر را دیاگ بزنید.

نکات معامله خودرو

نکات معامله خودرو

شما باید حین خرید و یا فروش خودرو، قراردادی منسجم و دقیق با طرف مقابل تنظیم کنید. همچنین دقت کنید که هیچ قسمتی از قولنامه نباید برای شما ابهام داشته باشد. در این قولنامه بهتر است که شرایط فسخ ذکر شده و مجازاتی نیز برای آن تعیین شود. پیشنهاد میشود که قبل از امضای قرارداد حتماً با افراد فعال در این زمینه مشورت کنید.

راهنمای خرید خودرو دست دوم

در این مقاله به جواب پرسش “خرید خودرو دست دوم چه نکاتی دارد؟” پرداختیم و همچنین برخی از نکات معامله خودرو را به شما عزیزان گوشزد کردیم. بهتر است قبل از خرید خودرو دست دوم حتماً به مراکز معتبر تعمیرات خودرو مراجعه کنید و ماشین مورد نظر را از تمامی جهات بررسی کنید.

آخرین پادکست ها
جدیدترین محصولات

قرارداد دورکاری با مدت معین قرارداد دورکاری با مدت معین، همانط...

71,000 تومان

قرارداد کار موقت با مدت معین قرارداد کار موقت با مدت معین همان...

71,000 تومان

قرارداد کار ساعتی با مدت معین قرارداد کار ساعتی با مدت معین هم...

69,900 تومان

مقدمه در رابطه با تمکین زوجه اگر شما با ماده‌ها و تعاریف موجود...

69,900 تومان
مقالات مرتبط

استعلام پلاک خودرو؛ امری ضروری قبل از انجام معامله خودرو دست دوم! امروزه با افزایش قیمت خودرو ...

خودرو گذرموقت چیست؟ از سال 97 که واردات خودروهای خارجی به ایران ممنوع شد، بسیاری از افراد اقدا...

کارشناسی خودرو چیست؟ احتمالاً دیده اید که افراد قبل از خرید خودرو دست دوم ماشین خود را به افرا...

دیدگاه شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دلیل بازگشت وجه