نمونه قرارداد استخدام سرایدار

به ما امتیاز دهید

قرارداد استخدام سرایدار 

از قراردادهایی که امروزه  بسیار رایج شده است، می توان به نمونه قرارداد استخدام سرایدار اشاره کرد. سرایداری شغلی است که در همه مکان ها کاربرد دارد مانند: شرکت ها، مدرسه ها، ساختمان ها، آپارتمان ها و دیگر مکان های عمومی که نیاز به مراقبت و نگهبانی 24 ساعته دارند. بودن سرایدار در مکانی می تواند امنیت آن مکان را تضمین کند. پس مکان های عمومی، خصوصی و حتی شخصی نیز به فکر استخدام سرایدار افتاده اند.

برای استخدام سرایدار نیاز به تنظیم قراردادی است، که از نظر حقوقی تأیید شده باشد. به گونه ای که، هیچ یک از طرفین یعنی کارگر و کارفرما و نماینده قانونی آن، دچار ضرر و زیان نشوند. پس نیاز است کسی که قرارداد استخدام را تنظیم می کند، از دانش حقوقی برخوردار باشد. همچنین همه مفاد قانونی که باید در تنظیم یک قرارداد استخدامی ذکر شود را، مد نظر قرار دهد.

نحوه تنظیم قرارداد استخدام سرایدار 

در تنظیم قرارداد بین کارفرما و کارگر (سرایدار)، باید تمام اطلاعات دو طرف در آن درج شود. نوع قراردادی که قرار است منعقد شود نیز باید مشخص گردد مانند اینکه قرارداد استخدامی برای کار موقت است یا دائم به صورت پاره وقت است یا تمام وقت و یا حتی ساعتی یا استخدام سرایدار برای یک موضوع خاص است یا تمام وظایف یک سرایدار را در بر می گیرد.

برای تنظیم قرارداد، بهتر است طرفین در حضور افرادی که دانش حقوقی دارند، اقدام کنند. با این کار، در صورت بروز مشکل آنها می توانند با اطمینان از قانونی بودن، به متن قرارداد استناد کنند و مشکل را برطرف سازند. بهترین افراد برای رجوع را می توان وکلا و مشاوران حقوقی معرفی کرد.

وظایف سرایداران طبق قرارداد 

در قرارداد استخدام سرایدار باید تمامی وظایف سرایداران ذکر شود. کارفرما نمی تواند خارج از وظایف سرایدار به او کاری را محول کند. سرایدار نیز نمی تواند وظایف خود را انجام ندهد. هر دو این کارها امکان فسخ قرارداد را به طرفین می دهد. مگر اینکه در قرارداد غیر از این ذکر شده باشد و امکان فسخ قرارداد را فقط به یکی از طرفین  داده باشند یا در صورت بروز مشکل خاصی قرارداد فسخ گردد.

از وظایفی که بر عهده سرایدار بوده و باید در قرارداد ذکر شود، می توان به موارد زیر اشاره کرد؛

 • حفظ امنیت ساختمان و تاسیسات آن 
 • اجرای دستورات مدیر ساختمان 
 • حفظ و نگهداری فضای سبز ساختمان ها و باغچه ها
 • نظافت محیط ساختمان از جمله راهروها، پارکینگ ها، آسانسور ها
 • و برخی موارد دیگر

مدت قرارداد استخدام 

طبق ماده 40 قانون تملک آپارتمان ها، مدت قراردادی که نوشته شده است باید سه ماه باشد. اما با توافق طرفین می‌تواند میزان آن کم و زیاد شود. این توافق بستگی به میزان رضایت از کار سرایدار و روابط کارفرما با سرایدار دارد. 

نمونه قرارداد استخدام سرایدار

آیا سرایدار می تواند غیر از حقوق خود مبلغی دریافت کند؟

سرایدار می تواند با انجام کارهایی که در قرارداد ذکر نشده است مبلغی را به عنوان انعام دریافت کند. مانند جابه کردن خریدهای ساکنین، بردن بسته های پستی به درب ساکنین، کمک به تخلیه وسایل ساکنین از ماشین یا انتقال آنها، مراقبت از گل ها در هنگام مسافرت و نبود ساکنین در خانه  و … . اما این موارد در صورتی که در متن قرارداد استخدامی ذکر شده باشند، جزو وظایف سرایدار بوده و دیگر نمی تواند دستمزد مازادی برای آن دریافت کند.

بخش دیگر از مبالغی که سرایدار غیر از حقوق خود دریافت می کند، می تواند عیدی و پاداش، سنوات پایان کار، هزینه سفر و…  باشد. این موارد، باید در قرارداد استخدام سرایدار ذکر شود؛ زیرا پرداخت آنها اجباری نیست و توافقی خواهد بود. وظایف سرایداری که از یک شرکت بزرگ تجاری نگهبانی می کند، فرق بسیاری با وظایف سرایدار یک آپارتمان دارد. به همین علت ممکن است حقوق دریافتی و گرفتن مبلغی غیر از حقوق آنها نیز متفاوت باشد.

چگونگی محاسبه حقوق در قرارداد استخدام سرایدار

سرایداری یکی از مشاغلی است که حقوق آن مطابق با قانون کار محاسبه می شود (ماده 190 قانون کار). به همین دلیل سرایدار، از دیگر مزایای قانون کار نیز بهره مند می شود. مانند بیمه شدن که کارفرما باید بعد از گذراندن دوره آزمایشی نسبت به بیمه کردن شخص اقدام کند، که این کار با بردن مدارک کارفرمایی خود به یکی از شعب تامین اجتماعی و دریافت کد کارگاهی صورت می پذیرد.

تأمین اجتماعی با بررسی مدارک کارفرمایی و فرستادن بازرس به محل کار سرایدار و کسب اطمینان نسبت به تعیین کد رهگیری اقدام می کند. در مرحله بعد کارفرما با ارسال مدارک سرایدار در سایت بیمه تأمین اجتماعی حق بیمه سرایدار را باید پرداخت کند، که این عمل جزئی از سابقه بیمه سرایدار محسوب می شود.

نکته مهمی که باید به آن توجه داشته باشید بیمه شدن سرایدار بعد از 15 روز است.  اگر کارفرما نسبت به آن اقدامی نکرد دچار تخلف شده و وظیفه خود را انجام نداده است. در این حالت، سرایدار می تواند اقدام قانونی انجام دهد و یا از کار استعفا دهد. 

حقوق قانونی هر سرایدار 

افرادی که می خواهند فردی را به عنوان سرایدار استخدام کنند و یا به استخدام شغل سرایداری در بیایند، باید از حقوق قانونی خود که قانون گذار آنها را تصویب کرده است اطلاع داشته باشند. به این دلیل، که در صورت نیاز برای مطالبه حق، به ماده قانونی آن استناد کنند. از جمله مواد قانونی که به حقوق سرایدار در قانون اشاره دارد، عبارتند از؛

 • ماده 34 اساسنامه آپارتمان 
 • ماده 37 اساسنامه آپارتمان 
 • ماده 38 اساسنامه آپارتمان
 • ماده 39 اساسنامه آپارتمان
 • ماده 40 اساسنامه آپارتمان
 • ماده 41 اساسنامه آپارتمان
 • ماده 42 اساسنامه آپارتمان
 • ماده 43 اساسنامه آپارتمان 
 • ماده 44 اساسنامه آپارتمان 
 • ماده 45 اساسنامه آپارتمان
 • ماده 46 اساسنامه آپارتمان

بهتر است این مواد قانونی در قرارداد استخدام سرایدار ذکر شوند؛ یا حداقل به اصل ماده اشاره‌ای شده باشد.

قرارداد سرایداری یکی از نمونه قراردادهای کاری است که اصولا بین کارفرما و سرایدار منعقد می شود. از این رو باید طبق قانون کار تنظیم شود.

سخن آخر

با تمام مطالبی که در بالا به آنها اشاره نمودیم، دریافتیم که تنظیم قرارداد استخدام سرایدار نیز مانند هر عمل دیگری، دارای اصول و قوانین خاصی است و باید آنها را رعایت نمود. پس تنظیم قرارداد استخدام باید زیر نظر افراد متخصص و باتجربه و همچنین زیر نظر مراکز حقوقی انجام گیرد. با این اقدام، در آینده دو طرف قرارداد دچار مشکلی نخواهند شد. اگر مشکلی هم بروز پیدا کرد با مراجعه به مفاد قرارداد، می توانند آن را رفع کنند. 

البته برای آنها بهتر این است که اقدام به تهیه قراردادهای استخدامی از پیش تنظیم شده نمایند. این نوع قراردادها زیر نظر مشاوران و وکلای حقوقی ابزارحقوق تنظیم شده و از اعتبار قانونی برخوردارند. طرفین قرارداد می توانند برخی از مفاد آن را تغییر داده و سپس با اطمینان اقدام به امضای قرارداد همکاری در زمینه سرایداری نمایند. 

آخرین پادکست ها
جدیدترین محصولات

قرارداد دورکاری با مدت معین قرارداد دورکاری با مدت معین، همانط...

71,000 تومان

قرارداد کار موقت با مدت معین قرارداد کار موقت با مدت معین همان...

71,000 تومان

قرارداد کار ساعتی با مدت معین قرارداد کار ساعتی با مدت معین هم...

69,900 تومان

مقدمه در رابطه با تمکین زوجه اگر شما با ماده‌ها و تعاریف موجود...

69,900 تومان
مقالات مرتبط

یکی از موارد بسیار مهم در سندهای تجاری، سرقت اسناد تجاری + آثار مفقودی و گم شدن و اتلاف اسناد تجا...

نمونه قرارداد پیمانکاری کناف نمونه قرارداد پیمانکاری کناف یکی از مهمترین و پرکاربردترین نوع قر...

نمونه قرارداد استخدام ادمین اینستاگرام یکی از نمونه قراردادهای پرکاربرد در حال حاضر، نمونه قرا...

دیدگاه شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دلیل بازگشت وجه