نمونه قرارداد استخدام کارگر رستوران

5/5 - (1 امتیاز)

از قراردادهایی که امروزه بسیار در مکان های خاص استفاده می شود، باید به نمونه قرارداد استخدام کارگر رستوران اشاره نمود. به دلیل پیشرفت روز افزون کشور در زمینه های مختلف، رستوران ها و مراکز فرهنگی نیز همگام با کشور پیشرفت می کنند. آنها سعی می کنند تا مطابق با پیشرفت جهانی خود را بروز نگه دارند.

رستوران‌ها برای پیشرفت خود کارهای بسیاری انجام می دهند. از جمله خرید ظروف جدید مطابق با صنعت مد، مجهز کردن مکان به دوربین های مداربسته، عوض کردن وسایل در مدت زمان مشخص، استخدام کارگر رستوران و گارسون‌هایی که آموزش دیده‌اند و می تواند خدمات رستوران را به بهترین شکل انجام دهند. استخدام کارگر رستوران نیاز به تنظیم قراردادی منسجم و مطمئن دارد. قراردادی که زیر نظر افراد خبره و کاربلد نوشته شده باشد. 

به دلیل اینکه ممکن است برخی از مفادی که نیاز است در یک قرارداد اصولی باشد را افرادی که دانشی ندارند، ننویسند و در آینده دچار مشکل شوند. این نوع قرارداد، جزو نمونه های قرارداد کار موقت یا مدت معین است، که اصولاً به صورت توافقی تنظیم می شود. پس باید با دقت تنظیم شود تا در صورت لزوم، بتوان به مفاد آن استناد کرد. 

تنظیم نمونه قرارداد استخدام کارگر رستوران  

برای تنظیم قرارداد باید تمامی مشخصات دو طرف چه کارفرما و چه کارگر ذکر شود. از جمله نام و نام خانوادگی، شماره شناسنامه، آدرس و محل سکونت، شماره همراه، میزان تحصیلات، شماره ثبت(برای کارفرما) و نوع و میزان مهارت(برای کارگر). حق فسخ در اینگونه قراردادها می تواند توافقی باشد. یعنی یا به یک طرف قرارداد حق فسخ داده شود و یا با پیش آمدن  یک مشکل که اصل قرارداد را زیر سوال ببرد، بتوان اقدام به فسخ آن نمود. 

در قرارداد استخدام که تنظیم می شود، باید مدت زمان قرارداد را ذکر کرد. یعنی استخدام کارگر به صورت پاره وقت است یا دائم، برای مدتی معین است یا نامعلوم، آیا دوره آزمایشی دارد یا خیر، کارگر برای کار مشخصی استخدام می شود و یا به عنوان کمک در همه کارها. با مشخص شدن همه این بندها در قرارداد، می توان از مشکلاتی که قرار است در آینده پیش آید جلوگیری کرد.

قراردادها اگر زیر نظر افراد خبره تنظیم نشوند ممکن است از ایرادهای حقوقی بسیاری برخوردار شوند. به گونه ای که قانونگذار آنها را قبول نداشته باشد. یعنی نتوان در زمان به وجود آمدن مشکل به قرارداد رجوع کرد و اقدام به مطالبه حق نمود. پس باید تنظیم قرارداد را به افراد متخصص سپرد تا مفاد مهم را برای تنظیم آن در نظر گیرند. مفادی همچون موارد زیر. 

مفاد قرارداد استخدام کارگر در رستوران

مدت قرارداد استخدام کارگر در رستوران

زمان قرارداد استخدام کارگر کافه یا رستوران، با توافق طرفین تعیین می گردد و بستگی به مدت زمان نیاز کارفرما به کارگر دارد. ممکن است کارفرما فقط در زمان اوج کار به کارگر احتیاج داشته باشد، یا در تمام روزهای هفته،  این مورد باید در قرارداد ذکر شود. اما موضوعی که بسیار مهم است ساعت کاری کارگر است، که طبق قانون کار ساعت کاری کارگر نباید در طول روز بیش از 8 ساعت باشد. 

محل انجام کار کارگر 

نکته دیگری که باید در نمونه قرارداد استخدام کارگر رستوران ذکر شود محل کار کارگر است. اگر محل دقیق کار در قرارداد ذکر شود، می توان از بروز اختلاف میان طرفین قرارداد در آینده جلوگیری کرد. به همین دلیل ذکر آدرس دقیق محل کاری که قرار است کارگر در آن مشغول به کار شود، در قرارداد استخدام الزامی است.

حقوق، پاداش ها و مزایای استخدام کارگر

حقوق کارگرها می تواند طبق توافق طرفین تعیین شود. اما نباید از حقوقی که قانون کار مشخص کرده است کمتر باشد. افراد نسبت به مکانی که در آن کار می کنند باید حقوق متناسب دریافت کنند. یعنی نسبت به موقعیت مکانی رستوران و میزان فروش آنها، حقوق کارگر نیز باید متفاوت باشد.

عیدی ها و سنواتی که در طول سال کارگر باید از کارفرما بگیرد جدا از حقوق روزانه است و باید چگونگی محاسبه آن در قرارداد استخدام کارگر رستوران ذکر شود. (میزان پاداش یک سال کار کارگر مساوی با 60 روز مزد ثابت تا 90 روز است. طبق ماده واحده قانون کار مربوط به تعیین عیدی و پاداش کارگران). کارگری که کمتر از یکسال کار کرده است عیدی ها و پاداش او متناسب با مدت زمان کار او محاسبه می شود.

قرارداد استخدام کارگر رستوران

چگونگی بیمه کردن کارگر

بیمه شدن کارگر توسط کارفرما یکی دیگر از وظایف مهم کارفرما نسبت به کارگر است. اگر از آن تخطی کند طبق ماده 148 قانون کار به وظیفه خود عمل نکرده است و به جریمه نقدی دو تا ده برابر حق بیمه محکوم می شود. لازم است این مسئله به صورت توافق میان دو طرف قرارداد استخدام تعیین شده و در متن قرارداد ذکر گردد. 

برای بیمه کردن کارگر، کارفرما باید به یکی از شعب تأمین اجتماعی و دیگر شعب بیمه مراجعه کند. سپس با تحویل مدارک کارفرمایی خود نسبت به گرفتن کد کارگاهی اقدام کند. شرکت بیمه با فرستادن بازرسی برای بررسی محل کار و وجود داشتن محل کار کارگر، برای کارفرما کد کارگاهی صادر خواهد کرد.

کارفرما در این مرحله باید ظرف 15 روز از شروع به کار کارگر (بعد از امضای قرارداد استخدام کارگر رستوران) اقدام به بارگذاری مدارک کارگر در سایت بیمه نماید. سپس حق بیمه کارگر را پرداخته و نسبت به بیمه کردن آن اقدام کند. در غیر این صورت کارگر می تواند از کارفرمای خود شکایت کرده یا از کار استعفا دهد. 

مرجع حل اختلاف

مرجع حل اختلاف برای مشکلاتی که ممکن است طرفین قرارداد استخدام کارگر رستوران با یکدیگر بیابند، اداره کار و رفاه اجتماعی (ماده 157 قانون کار) است. در قانون، برای حل مشکل، اداره کار پیشنهاد شده است و طرفین نمی توانند حتی با توافق خود به مرجع دیگری برای رسیدگی به مشکل خود، مراجعه کنند. 

سخن آخر

در این مطلب دریافتیم که تنظیم قرارداد استخدام کارگر رستوران، مانند هر قرارداد دیگری در قانون کار آمده است. این نوع قراردادها دارای قوانینی هستند که توسط قانونگذار تأیید شده است. از آنجایی که مردم عادی نسبت به این قوانین اطلاعاتی ندارند، بهتر است به وکلا و مشاوران حقوقی برای تهیه و تنظیم قرارداد مراجعه شود. 

البته قراردادهای از پیش تنظیم شده ای نیز وجود دارند، که طرفین را از هرگونه پرداخت اضافه مازاد  برای تنظیم قرارداد جدید دور می کنند. طرفین قرارداد می توانند به دلخواه بعضی از بندهای آن را که نیاز ندارند حذف کرده یا بند جدیدی به آن بیفزایند. اینگونه قراردادها تمامی بندهایی که باید یک قرارداد اصولی داشته باشند را دارا هستند. به این دلیل که زیر نظر وکلا و مشاوران حقوقی متخصص ابزار حقوق تهیه و تنظیم شده اند. از این رو می توان به راحتی اقدام به خرید و استفاده از آنها نمود. 

آخرین پادکست ها
جدیدترین محصولات

قرارداد دورکاری با مدت معین قرارداد دورکاری با مدت معین، همانط...

71,000 تومان

قرارداد کار موقت با مدت معین قرارداد کار موقت با مدت معین همان...

71,000 تومان

قرارداد کار ساعتی با مدت معین قرارداد کار ساعتی با مدت معین هم...

69,900 تومان

مقدمه در رابطه با تمکین زوجه اگر شما با ماده‌ها و تعاریف موجود...

69,900 تومان
مقالات مرتبط

نمونه قرارداد پیمانکاری کناف نمونه قرارداد پیمانکاری کناف یکی از مهمترین و پرکاربردترین نوع قر...

نمونه قرارداد استخدام ادمین اینستاگرام یکی از نمونه قراردادهای پرکاربرد در حال حاضر، نمونه قرا...

قرارداد استخدام کارگر کافه نمونه قرارداد استخدام کارگر کافه، از نمونه قراردادهای کار در رستورا...

دیدگاه شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دلیل بازگشت وجه