نمونه قرارداد استخدام کارگر کافه

به ما امتیاز دهید

قرارداد استخدام کارگر کافه

نمونه قرارداد استخدام کارگر کافه، از نمونه قراردادهای کار در رستوران‌ها و کافه‌ها است، که امروزه بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. همانطور که شاهد هستیم، هر روز بر تعداد کافه‌ها و رستوران هایی که در کشور راه اندازی می شوند، افزوده می شود. این کافه‌ها و رستوران‌ها که محیطی دنج و آرام هستند، برای ارائه خدمات بهتر و مناسب تر به مشتریان خود، نیاز به استخدام کارگر دارند. 

کارگران کافه طبق قوانین و شرایط قانون کار استخدام می شوند. یعنی قراردادی که برای آنها تنظیم می شود باید طبق قانون باشد. در غیر این صورت با بروز هرگونه مشکل و اختلافی میان طرفین قرارداد، هیچ یک نمی توانند به متن قرارداد استناد کنند. پس باید برای تنظیم این نوع قرارداد استخدام، از وکلا و مشاوران حقوقی متخصص کمک گرفت. 

برای این که بیشتر با این نوع قراردادها آشنا شوید، ما به بررسی قرارداد استخدام کارگر کافه در این مطلب پرداخته ایم. بهتر است با ما همراه شوید.

اصول کلی در تنظیم قرارداد استخدام کارگر کافه

قرارداد کار در کافی شاپ، مثل دیگر نمونه قرارداد‌های استخدام است؛ که بین کارفرما و کارگر یا باریستای کافی شاپ منعقد می‌شود. لازم به ذکر است در حین نوشتن قرارداد استخدام کارگر کافه، باید تمامی شرایط و اصول تنظیم قرارداد ذکر گردد. اصولی همچون؛ 

  • شرح وظایف و تعهدات نیروی کار
  • فعالیت فرد در سمت شغلی مد نظر
  • ساعت کاری
  • تعطیلات
  • میزان حقوق و مزایا
  • شرایط انصراف و اخراج
  • بیمه  
  • و موارد دیگر
قرارداد استخدام کارگر کافه

همچنین در نمونه قرارداد استخدام کارگر کافه باید به طور کامل توضیح داده شود که چه اقداماتی در صورت تخلف کارگر یا باریستا از شرایط قرارداد، صورت خواهد گرفت. هر دو طرفین قرارداد موظف هستند که طبق قرارداد کار منعقد شده متعهد بمانند و در راستای آن تلاش کنند. در غیر این صورت کارفرما می تواند از کارگر کافه در صورت بروز مشکل، مطالعه خسارت نماید.

قرارداد استخدام کارگر در کافه و رستوران، بسته به مدت زمان استخدام، تنظیم می شود. این نوع قراردادها شامل قراردادهای موقت، دائمی، با مدت معین و آزمایشی می شوند. اما در کل بیشتر کارفرمایان اقدام به تنظیم قرارداد موقت چند ماهه یا یکساله برای استخدام کارگر در کافه و رستوران می نمایند. 

نکات مهم در تنظیم قرارداد استخدام 

مشخصات کامل و دقیق کارفرما و باریستا در قرارداد استخدام کارگر کافه حتماً باید ذکر و مکتوب شود. مشخصاتی همچون: نام و نام خانوادگی، کد ملی، آدرس، شماره تماس و… . اصولاً این نوع قراردادها توافقی هستند و بسته به نظر طرفین تنظیم و منعقد می شوند. پس برای تنظیم قراردادهای استخدامی مراکز عمومی، نظر هر دو طرف لازم است. برای تنظیم این نوع قراردادها، رعایت برخی نکات مهم و اساسی، لازم و ضروری است. نکاتی همچون؛ 

ذکر مبلغ دستمزد کارگر در قرارداد

حق السعی یا حق الزحمه، که در جامعه به آن دستمزد هم گفته می‌شود، مسئله مهمی است که باید حتماً در متن قرارداد به آن اشاره شود. مبنا و مقدار حقوق باریستا به صورت توافقی بین کارفرما و کارگر تعیین شده و در متن قرارداد ذکر می شود. مبنای پرداخت حقوق کارگر یا باریستا ماهانه یا به صورت ساعتی است. پس باید این مسئله دقیق در قرارداد ذکر گردد. 

تعیین محل انجام کار در قرارداد استخدام کارگر کافه

تعیین محل انجام کار 

آدرس دقیق محل کار و مکان انجام کار در موضوع قرارداد استخدام کارگر کافه حتماً باید ذکر گردد. همچنین در صورت تغییر مکان کافه و محل کار کارگر کافه، باید این مسئله در قرارداد ذکر گردد. در غیر این صورت کارگر با تغییر محل انجام کار خود، می‌تواند اقدام به فسخ قرارداد همکاری نماید. 

تعهدات کارفرما در قرارداد استخدام کارگر کافه 

یکی از مهمترین تعهدات کارفرما پرداخت به موقع و منظم حقوق و دستمزد به کارگر یا باریستا است. همچنین کارفرما موظف است، حق بیمه‌ تأمین اجتماعی باریستا را پرداخت کند. طبق قانون کار، کارفرما موظف است حق بیمه کارگر خود را پرداخت کند و ماده 148 به این موضوع اشاره کرده است. نوع قرارداد هیچ تاثیری ندارد و این تکلیف بر دوش کارفرما خواهد بود. علاوه بر آن، کارفرما تعهدات دیگری از جمله:دادن مرخصی به کارگر کافه، عیدی، پاداش و… را نیز در صورت توافق، دارد. 

حل و فصل اختلاف بین طرفین قرارداد

اگر اختلافی بعد از امضای قرارداد استخدام کارگر کافه میان طرفین قرارداد رخ دهد، در وهله‌ی اول بهتر است با مذاکره و سازش خاتمه یابد. در غیر این صورت اگر اختلاف حل نشد، با ارجاع دادن اختلاف در هیأت های حل اختلاف کارگر و کارفرما این مسئله را می‌توان حل کرد. البته در برخی موارد، طرفین قرارداد برای حل اختلافات خود مرجع یا شخص خاصی را به صورت توافقی انتخاب می کنند. از این رو در صورت بروز اختلاف، مراجعه به آن شخص هم می تواند کافی باشد. 

ساعت کاری کارگر طبق قرارداد 

براساس قانون کار، میزان ساعت کاری در یک روز 7 ساعت و 20 دقیقه است. کار کردن بیشتر از این تایم، اضافه کاری برای کارگر محسوب می‌شود. پس مدیر کافه یا کارفرما موظف است علاوه بر حقوق اصلی، مبلغ اضافه کاری را نیز به کارگر خود پرداخت نماید. البته در بیشتر قراردادهای استخدامی، مدت زمان و ساعت کاری طبق توافق طرفین تعیین می شود. از این رو ممکن است این ساعت کمتر هم شود. 

توافق طرفین نمونه قرارداد استخدام کارگر کافه

سخن آخر 

طبق مطالبی که گفته شد، قرارداد استخدام کارگر کافه نوعی قرارداد کاری مهم و پرکاربرد در کشور است. باید در نظر داشت که این قرارداد باید با قوانین و مقررات کاری مربوط به کارگران کافه، مانند قانون کار و قوانین بیمه و تامین اجتماعی کشور سازگاری داشته باشد. این قرارداد برای همین هدف منعقد می‌شود. 

اگر شما به عنوان باریستا می‌خواهید مشغول به کار در کافه‌ای شوید، می‌توانید اقدام به خرید نمونه قرارداد استخدام کارگر کافه از وب سایت ابزارحقوق نموده و پیش از امضای قرارداد اصلی اقدام به مطالعه آن نمایید. همچنین می توانید قرارداد خریداری نموده را به کارفرما ارائه نموده و همان را برای همکاری امضاء کنید. این نوع قراردادهایی که از پیش تنظیم شده اند، قانونی و اصولی هستند. به این دلیل که زیر نظر وکلا و کارشناسان حقوقی تهیه و تنظیم شده اند.

به همین دلیل از اعتبار قانونی برخوردار هستند. می توان در صورت بروز هرگونه مشکلی در حین همکاری و بعد از آن، به مفاد مندرج در متن قرارداد استخدام کارگر اشاره کرده و به آن استناد نمود. 

آخرین پادکست ها
جدیدترین محصولات

قرارداد دورکاری با مدت معین قرارداد دورکاری با مدت معین، همانط...

71,000 تومان

قرارداد کار موقت با مدت معین قرارداد کار موقت با مدت معین همان...

71,000 تومان

قرارداد کار ساعتی با مدت معین قرارداد کار ساعتی با مدت معین هم...

69,900 تومان

مقدمه در رابطه با تمکین زوجه اگر شما با ماده‌ها و تعاریف موجود...

69,900 تومان
مقالات مرتبط

نمونه قرارداد پیمانکاری کناف نمونه قرارداد پیمانکاری کناف یکی از مهمترین و پرکاربردترین نوع قر...

نمونه قرارداد استخدام ادمین اینستاگرام یکی از نمونه قراردادهای پرکاربرد در حال حاضر، نمونه قرا...

قرارداد استخدام مدیرعامل امروزه با پیشرفت روابط میان کشورها و افزایش صادرات و واردات در هر زمی...

دیدگاه شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دلیل بازگشت وجه